Facebook hozzászólás
60

Együnk szóját: megvéd a csontritkulástól!

A szójában található genistein (egy flavonoid vegyület) megerősítheti a csontritkulásban szenvedő nők csontjait – állítják az olasz Messina Egyetem kutatói, Dr. Francesco Squadrito és munkatársai.

A kutatók 389 menopausa utáni olasz nőt vizsgáltak, akiknél a csont ásványi anyagtartalma kisebb volt a normálisnál, de állapotuk még nem volt csontritkulásnak nevezhető. Elsőként a röntgensugár elnyelésén alapuló DEXA-val megmérték a nők combnyakának és deréktáji gerinc csigolyáinak csontsűrűségét. Utána egy hónapon keresztül egészséges, alacsony zsírtartalmú diétát fogyasztottak, majd a kutatók két csoportra osztották a nőket.

Az egyik csoport genistein, kalcium és D vitamin tartalmú tablettát szedett, amiben a hatóanyag mennyisége megfelelt annak, ami az ázsiai vegetáriánus étrendben található. A másik csoport hasonló tablettákat kapott, de genistein nélkül. A nők két évig szedték a tablettákat anélkül, hogy tudták volna, tartalmaz-e genisteint.

Ez alatt az idő alatt évente ismételték a DEXA csontsűrűség vizsgálatot a combnyakon és az ágyéki csigolyákon. Ezen kívül háromhavonta felmérték az olyan problémák jelenlétét, mint a mell feszesség, forró hullámok, depresszió, emésztőrendszeri problémák, ingerlékenység, álmatlanság és hüvelyi vérzés.

Két év elteltével a genisteint is szedő nőknek a DEXA vizsgálatok szerint nőtt a csontsűrűsége, míg a placebót (hatóanyag nélküli tabletta) szedőknél csökkenést figyeltek meg. A kutatók a csonttöréssekkel kapcsolatban nem gyűjtöttek adatokat, így nem lehet tudni, hogy a genistein hatására kevesebb lesz-e a csonttörések száma.

A kutatók az Annals of Internal Medicine újságban megjelenő közleményükben azt is hozzátették, hogy a genistein kémiai szerkezet nagyon hasonlít az ösztrogénre, a női nemi hormonra, mely védi a csontokat és hiányzik menopausa után.

Az ösztrogénszerű hatás miatt van szükség az óvatosságra a genistein bevezetésekor, főleg a méh- és mellrákra hajlamosak körében.” – írták Dr. Squadrito és kollégái, igaz, vizsgálataik azt is bebizonyították, hogy a méh nyálkahártyája nem lett vastagabb a genistenit szedő nőkben, mint a placebót kapókban.

Emésztőrendszeri mellékhatások 37 genisteint és 15 placebót kapó nőben jelentkeztek, ők abbahagyták a gyógyszerszedést. Az eredményeken alapulva Squadrito és kollégái további vizsgálatokat javasolnak a genistein csontritkulás ellenes hatásának vizsgálatára.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 462

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!