A sírás egészséges
Mit ürítünk ki a testünkből, amikor elsírjuk magunkat? A fájdalmat, a feszültséget, a szomorúságot, vagy proteint, mangánt és hormon prolaktint?
Talán meglepő, hogy mennyire fontos olykor sós, proteinben gazdag levet eregetnünk könny apparátusunkból, hozzá arcizmaink segítségével megváltoztatni mimikánkat, érthetetlen hangokat formálni, és a légzőszervek görcseinek közreműködésével rángatózva beszívni, majd kifújni a levegőt – azaz sírni.
A sírás, akárcsak a nevetés, szükséges ahhoz, hogy érzelmileg és fizikailag egyaránt jól „funkcionáljunk” a világban. Hogy miért? Ennek megértéséhez először számba kell vennünk a könny típusokat!
Legalapvetőbb szemnedvünk segít folyamatosan nedvesen tartani a szemgolyót. Reflex könnyek akkor csordulnak ki, ha valami irritálja a szemet. A harmadik fajta akkor lép működésbe, amikor a test érzelmileg reagál valamire. A három típus eltérő arányban tartalmaz proteineket és hormonokat. A kutatók rájöttek, hogy az érzelem könnyei több mangánt és hormon prolaktint tartalmaznak, mint a másik két szemnedv kategória cseppjei.
Ennek azért van jelentősége, mert a szemen keresztüli ürítésnek köszönhetően a két anyag mennyisége csökken a szervezetben, s ezzel párhuzamosan a depresszió érzése is enyhül. A könnyek tehát kimosnak bizonyos hormonokat és vegyi anyagokat a testből – ennek köszönhető, hogy sírás után az ember megnyugszik.
Az érzelmi könnyek egy emocionális reakció termékei. Amikor érzelmi behatások érnek minket, az idegrendszer stimulálja az agyban található idegeket, és ezek jeleket küldenek a könnymirigynek. Az érzelmi stressz hatása alatt álló testnek ez a mirigy segít megszabadulni egyes hormonoktól és más anyagoktól, hogy a szervezet visszatérhessen stabil állapotába.
A társadalomban számos, kulturálisan elfogadott oka van a sírásnak: a halál, a szerelem, és az élet egyes helyzetei megengedetté teszik a „könnykibocsátást”. A nők évente átlagosan 64-szer, a férfiak 17-szer sírják el magukat. Ebből is látszik, hogy a sírást sokan női „szokásnak” tarják, holott a férfiaknak is ugyannyira szüksége lenne rá…
Forrás: Wendy Norlund: Why we laugh and cry, http://www.gibbsmagazine.com, John-Paul Flintoff: Why we cry, http://www.theage.com.au
Hozzászólás zárolva.