Facebook hozzászólás
307

40 felett veszélyesebb szülni – de van megoldás!

Az anya életkorával párhuzamosan növekvő szülési kockázatokra hívja fel a figyelmet egy friss norvég tanulmány. A kockázatosabb terhességnél nagyobb hangsúlyt kell fektetni a terhesgondozásra.

Jó háttérrel jobb eséllyel készülhetnek komplikációmentes szülésre – Kép: Pixabay

Az anyai életkor és a szülés során történő sürgősségi beavatkozások összefüggéseit vizsgálta egy norvég kutatócsoport: 169 583 alacsony kockázatú, első szülő nő adatait tanulmányozták. Az „An International Journal of Obstetrics and Gynaecology” című lapban publikált tanulmányban más rizikófaktorokat is számításba vettek, mint a magzati stressz, a váll elakadása, a 4000 gramm fölötti születési súly, a 42 éves kor feletti anyai életkor, az epidurális érzéstelenítés. Mindezt a sürgősségi császármetszéssel és az operatív hüvelyi szüléssel – vagyis olyannal, amelynek során szükség van valamilyen eszközre, például csipeszre – összefüggésben vizsgálták. Az eredmények azt mutatták, hogy a 40 év feletti nőknek 22,4% esélye van a császármetszésre és 23,7% az operatív hüvelyi szülésre, míg a 20–24 év közötti nőknél ez 6,7%, illetve 13%, a 25–29 éves kismamáknál pedig 8,4, illetve 16,2%. Érdekes módon az epidurális érzéstelenítés is nagyobb mértékben növelte a császármetszés rizikóját az idősebb anyukáknál, mint a fiatalabbaknál.

A kutatás eredményei szerint tehát egyértelmű az összefüggés a sürgősségi operatív szülés és a magasabb anyai életkor közt. Ez persze nem jelent fenyegetést, csupán azt, hogy a nőgyógyászoknak mind a terhesség, mind a szülés alatt érdemes kiemelt figyelmet fordítaniuk az érintett kismamákra. Megnyugtató lehet az is, hogy akik idősebben vállalkoznak az első szülésre, jellemzően egészségesek, magasabb a szociális-gazdasági státuszuk, és tudatosan fordulnak a várandósság felé. Ugyanakkor fontos felhívni a figyelmet a további rizikófaktorok csökkentésére, így például az egyre jellemzőbb elhízás veszélyeire.

Ne stresszelj a terhesség alatt!
Költözés, munkahelyi problémák, baleset, egészségügyi komplikációk, aggódás a baba miatt, párkapcsolati gondok Számos ok lehet, ami miatt úgy gondolod, hogy nem volt tökéletes a terhességed. De vajon mit érez mindebből a pocaklakó? Hatással van-e mindez a baba későbbi viselkedésére?

„A terhesgondozás az a 9 hónapon át tartó, döntő jelentőségű ellátás, amely egyrészt fizikailag monitorozza a kismamát és a magzatot, másrészt nyomon követhetővé teszi a várandósság szakaszait. Ez testileg és lelkileg is kiemelt jelentőségű, hiszen közismert, hogy a kismamák egészsége és jó közérzete a magzat testi és lelki fejlődésére is pozitívan hat” – hangsúlyozza dr. Demjén László, az Oxygen Medical szülész-nőgyógyásza.

A szakember szerint a nagyobb kockázatokkal rendelkező nőknek érdemes olyan gondozási helyszínt választaniuk, ahol egy helyen elérhető mindaz, amire szükségük lehet: nőgyógyászati ultrahang, genetikai ultrahang, laborháttér, CTG vizsgálat. Igény és problémák esetén az ellátásba be kell vonni gasztroenterológust, érsebészt, kardiológust, diabetológust és esetleg más szakembert is. Ilyen háttérrel az idősebb kismamák is jobb esélyekkel készülhetnek a természetesen zajló, komplikációmentes szülésre. (Forrás: www.oxygenmedical.hu)

Akkor most együtt aludjunk vele, vagy sem?
Állandó vitatéma, vajon egészséges-e az együtt alvás a babával. Hány éves korig normális és elfogadható? Nem okoz-e problémát a szülők házaséletében? Vannak érvek és ellenérvek bőven ebben a kérdésben is…


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!