Facebook hozzászólás
283

Egyszerű trükkök, amivel spórolásra taníthatjuk a gyereket

Sok mindenre vágyhat egy gyermek: a kicsik egy játékra, amit épp abban a pillanatban reklámoznak a tévében, a nagyobbak mobiltelefont szeretnének, a tinilányok sminkfelszerelést, ruhát, esetleg tabletet vagy laptopot. Hogy ki mennyi zsebpénzt kap és az miért jár, családonként eltérő. Van azonban néhány egyszerű trükk, amit következetesen alkalmazva megtaníthatjuk gyermekeinket a pénzügyi tervezésre. A K&H Bank szakértőjének tippjeit alkalmazva játszva elsajátíthatják a kicsik is az okos döntések alapjait.

Kép:Piac&Profit archív

A pénzügyi tervezésben az előrelátást a legnehezebb megtanítani: hogy ne költsék el a gyerekek azonnal csokira, üdítőre a kapott pénzt, hanem azt félrerakva, takarékoskodva, később vegyék meg a vágyott, drágább holmit. Nehéz ugyanis előre kiszámolniuk, hogy mennyi ideig kell várniuk és gyűjtögetniük ahhoz, hogy összejöjjön a szükséges összeg.

Kérjük meg gyermekünket, nevezze meg, mi az a tárgy, amire gyűjteni szeretne. Nézzük meg, hogy a vágyott dolog mennyibe kerül. Ezután vegyük végig együtt, mennyi zsebpénzt kap egy hétre vagy hónapra, kap-e születésnapra, karácsonyra valamennyit a nagyszülőktől, tud-e diákmunkát vállalni, esetleg érdemes papírgyűjtésbe kezdeni vagy felajánlani a szomszédoknak, hogy kisebb összegért bevásárol nekik a csemeténk.

A nagyokkal maximum egy évre kalkuláljunk előre. Számoljuk ki velük, hónapról hónapra mennyi bevételhez juthatnak, és így mennyi idő alatt gyűlik össze a szükséges összeg. Azt is tanítsuk meg, hogy időről időre át kell nézni a kalkulációnkat, és ha szükséges, például a nagyszülők kevesebbet adtak, mint azt reméltük, akkor újra kell tervezni a költségvetést.

A kicsikkel legfeljebb két-három hónapra számoljunk előre. Nekik inkább észben tartható eseményekhez kössük a pénzügyi tervezést, például magyarázzuk el, hogy a régóta áhított görkorcsolyát a szükséges védőfelszerelésekkel együtt akkor tudja megvásárolni, ha mostantól kezdve kivárja a születésnapját és a karácsonyt, mert akkor a rokonoktól kapott pénzt összegyűjtve pont mindent megvehet. Az adott ünnepen pedig ismét figyelmeztessük, hogy ne felejtse el félretenni a kapott összeget a görkorcsolyára.

„Ha egy-két alkalommal segítünk a pénzügyi tervezésben, spórolásban gyermekünknek, és ezt sikerélményként éli meg, később magától is szívesen tűz ki elérendő célokat, és egyedül is előre gondolkodik. Ehhez természetesen elengedhetetlen a szülői példamutatás is: ha gyermekünk azt látja, hogy mi is időről időre megtervezzük a családi költségvetést, és előre kalkulálunk egy-egy program megszervezésével vagy nagy értékű berendezés megvásárlásával, akkor ő is a saját pénzét beosztva tanulja meg a pénzügyi tudatosság szükségességét” – mondta Horváth Magyary Nóra, a K&H Csoport kommunikációs ügyvezető igazgatója.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Milyen vászonképet adjak ajándékba?

Születésnapok, névnapok, diplomaosztók, karácsony vagy évforduló – ha egyedi ajándékkal szeretnél kedveskedni…

Penész megszüntetése páramentesítővel

Amikor légszennyezettségről beszélünk, elsősorban a kipufogógázra, az üvegházhatású szennyező anyagokra, a füstölgő…
1 / 3 453

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!