Facebook hozzászólás
239

„Én vagyok a legszebb és a legokosabb! Tudhatnátok…”

Azok a gyerekek, akiket túl sokat dicsérnek a szülei, önimádó, narcisztikus személyiséggé válhatnak. De léteznek olyan nézetek is, amelyek határozottan azt állítják, hogy egy szülőnek sosem szabad a jogos elismeréssel fukarkodnia, hiszen csak így lehet egészséges önbecsüléssel bíró felnőtt a gyerekből.

A narcisztikus személyiséggel kapcsolatos kutatás úgy véli, hogy az USA-ban elterjedt oktatási-nevelési gyakorlat következtében az amerikai gyerekek hihetetlenül fontosakká válnak saját maguk számára.

A pszichológusok 1982. és 2006. között több mint 16 ezer egyetemistával végeztették el az úgynevezett narcisztikus személyiségi tesztet. A megkérdezetteknek olyan állításokra kellett reagálniuk, mint „Ha én irányítanám a világot, sokkal jobb hely lenne”, „Azt hiszem, én különleges ember vagyok” vagy „Úgy élem az életem, ahogy én akarom”.

A kutatók megállapítása szerint mostanra az egyetemisták kétharmadának volt átlagosnál magasabb az én-központúságot mérő, úgynevezett NPI-értéke, míg 1982-ben csak kevesebb, mint egyharmadának.

Az önimádat azonban járhat bizonyos előnyökkel, de ezek eltörpülnek a hátrányok mellett. Ezek az emberek nem képesek hosszú távú, szoros kapcsolatokra, hajlamosabbak a hűtlenségre. Játszmákat játszanak, másokkal szemben tisztességtelen módon, túlkontrolláltak, és időnként erőszakosak.

„A huszadik század utolsó három évtizedében tizenötezer tudományos közlemény jelent meg Amerikában az önbizalomról és arról, hogyan hat a nemi élettől a karrierig mindenre” – írta Po Bronson a „Bankárvilág vitriolban” címen megjelent könyv szerzője írta a New York magazinban. Ez a cikk is megismétli azt az állítást, hogy nem szabad a gyerek eszét folyton dicsérni, mert nem attól erősödik az önbizalma és nem attól lesz sikeres.

A narcisztikus személyiségben az egoizmus nagyon magas szinten van jelen:

 „Ma arra az emberre mondjuk, hogy narcisztikus személyiség, aki önző, egyáltalán nem fogadja el a kritikákat, sértődékeny, lobbanékony, kikéri magának a mások véleményét, és mindig mindent ő tud legjobban. Az ilyen típusú embernek nagyon fejletetlen az érzelmi intelligenciája, s ez ahhoz vezet, hogy az érzéseket nem megéli, vagy kimondja, hanem inkább elfojtja, és lenyomja önmagában.”

Csernus Imre is részben egyetért azzal, hogy a ilyenfajta torzulásért a szülő is felelőssé tehető:





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!