Facebook hozzászólás
340

Hogy válasszunk gyerektábort?

Itthon jellemzően egy-két hetet töltenek csak táborban a gyerekek a hosszú nyári szünidőből. Persze a tábor nem olcsó mulatság, mégsem csak anyagi oka van ennek, sokszor a szülők bizalma hiányzik. Szakember segít a jó tábor választásban!

Kép:Pixabay

Az amerikai filmekből ismert sok hetes nyári táborok – mi egész gyerekkorunkban vágytunk valami ilyesmibe – itthon szinte teljesen ismeretlenek, bár a tábor Magyarországon is szinte pótolhatatlan a nyári szünidő értelmes eltöltésében.

Azonban itthon sokkal inkább a rövidebb, egy, maximum kéthetes turnusok divatosak. Ennek természetesen anyagi okai vannak, hisz tény, hogy a táborozáshoz mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk a szülőknek, de nem ez az egyetlen ok. A szülők nem bíznak eléggé a táboroztatókban, hogy ilyen hosszú időre elengedjék a csemetét, de a gyerekekről sem hiszik el, hogy ennyit kibírnának nélkülük – mondja Kittka András a Funside Egyesület elnöke.

A szakember tapasztalatai szerint ahogy a gyerek és a bizalom nő, úgy engedik el egyre hosszabb időre a visszatérő táborozókat. Ha már kipróbált helyre jár vissza a gyerek évről évre, könnyebb a beilleszkedés és a szülő is nyugodtabb a több hetes távollét alatt is.

Persze az is korlát, hogy itthon kevés az olyan tábor tényleg ilyen hosszú időre elegendő változatos programot kínálnak. Jellemzőbbek a kisebb, tematikus nyaraltatások, amelyek közül a szakember tapasztalatai szerint különösen a nyelvi, sport és tánctáborok népszerűek, de a kínálat mondhatni végtelen – van például az idei kínálatban csillagász, sőt még zsarutábor is, ha épp e terület iránt érdeklődik a gyerek. (Egy felmérés szerint a sport és a katonai programok a legkeresettebbek idén.)

Lennél elefántgondozó egy hétre?
Az utazásról sokaknak a homokos föveny és a napozás jut az eszébe, de a valóságban a jelek mást mutatnak: egyre több turista vágyik különleges élményre a pihenése alatt. Erre utal a tematikus nyaralások térnyerése és a felnőtteknek szóló különleges táborok népszerűsége. Legalábbis külföldön.

A választást sok esetben az ár határozza meg. Ha elsősorban azért küldjük táborba a csemetét, hogy ne legyen otthon, amíg a szülő a munkahelyén van, akkor kiválóan megfelelnek az alapvetően olcsóbb napközis táborok is, bár tudomásul kell vennünk, hogy ezek alapvetően kisebb élményt jelentenek a kicsiknek, hisz épp a tábori közösség, a bevonódás nem valósul meg.

„Ottalvós” programra itthon a szülők 10 éves kor alatt nem szívesen engedik el a kicsiket – külföldön ebben is más a tendencia, ott akár 6 éves gyerekek is vígan nyaralnak a szülők nélkül a szervezett programokon. Kitkáék 7 évnél húzták meg az alsó korhatárt, tapasztalataik szerint eddigre a legtöbb gyerek már remekül érzi magát a szülőktől távol is.

Általában a tábor választásánál fontos szempont, hogy amellett, hogy jól érzi magát a gyerek, fejlődjön is a nyári szünidő alatt. Ezért törtetlen a nyelvi (elsősorban angol) táborok népszerűsége, de a sport – idén például a tenisz – és a tánc is hódit. A szakember szerint a tábor remek lehetőség arra, hogy a gyerekek játszva, kötetlenebb körülmények között fejlődjenek a szünidő alatt is.

Ugyanakkor fontos, hogy mindenképpen ellenőrizzük, hogy hova megy a gyerek – hangsúlyozza Kittka.  Ha valahol nem lehet elérni a táboroztatókat, hogy előre beszélhessünk velük, nem derül ki, hogy hány és milyen felnőtt foglalkozik majd a táborozókkal, vagy épp semmilyen élménybeszámolót nem tesznek közzé a korábbi programokról, az mindenképpen gyanús.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!