Facebook hozzászólás
4 216

Így vágd le a baba körmét! Tuti nem fog cirkuszolni!

Az egészen kis babáknál még igazán könnyen megy a körömvágás, akár álmukban is lel lehet végezni. Később azonban folyamatosan izegnek-mozognak, és az esetek többségében egyszerűen végigüvöltik a körömvágást. Mit lehet tenni? Van néhány remek ötletünk!

A babák körme gyorsabban nő, mint a felnőtteké, ráadásul az egészen kicsik még sokszor akaratlanul hadonásznak, könnyen összekarmolják magukat, ezért náluk akár hetente szükség lehet a körömvágásra, a lábukon pedig 8-10 naponta.

Ne vágjuk tövig a körmüket! – Kép: Pixabay

Ügyeljünk arra, hogy ne vágjuk le túl rövidre, hanem maradjon legalább fél-egy milliméteres rész a körömből, a lábakon pedig nem szabad kivágni a körmök sarkait, ezáltal elkerülhető a köröm benövése.

Érdemes végiggondolni az eszközöket, hogy mivel vágunk. Lehet kapni kimondottan babaköröm vágására való lekerekített végű ollókat, de a közönséges körömvágó olló is megteszi. Ha pedig balesettől tartasz, mert nagyon mocorog a baba, akkor praktikusabb lehet a körömcsíptető (ezzel egyébként gyorsabb a vágás, és a totyogók szeretik elnézegetni, ahogy használod, akár a kezébe is adhatod, hogy megnézze, nem úgy, mint az ollót).

Így nyugodtan alszik a nagy melegben is!
A nagy meleg bizony a csecsemőket és a kisgyerekeket is megviseli. Ilyenkor gyakrabban felébrednek, nyugtalanabbul alszanak, és többször szomjasak éjszaka is. Ez megterhelő nekik is, a szülőknek is. Mit lehet tenni? Van erre hét hasznos ötletünk!

Miért üvölt a baba körömvágás közben?
A kisebbek azért, mert szokatlan nekik a helyzet, bizonytalanul érzik magukat benne. Ezen lehet segíteni azzal, ha ölbe veszed, ahol a testközelség önmagában megnyugtató a számára, vagy hordozóba ülteted, ahol látja, mit csinálsz, mi történik vele. Nagyobbaknál a fő ok az, hogy nyugton kell maradni, ameddig levágod a körmét, és ez egyáltalán nem tetszik neki. Gyakran a szülő is fél a körömvágástól, előre rágódik rajta, mi lesz majd, és ezt a feszültséget érzi a gyerek is, ezért ellenkezik.
2-3 éves kor körül, a szobatisztaság kialakulásának időszakában sok kisgyerek szorong attól az érzéstől, hogy valamit, ami az ő része, elvesznek tőle (ugyanebből az okból szeret sok kisgyermek csak a pelusba kakilni). Ha ez a probléma merül fel, segíthet, ha a levágott körmöt a kisgyerek a kezébe foghatja, megnézegetheti, örülhet a „produktumnak”, így jobban elfogadja a körömvágás folyamatát is.

Mit lehet ilyenkor tenni?
Olló helyett csíptetővel vágjunk, mert ezzel gyorsabban megy, és a baba kevésbé fél tőle.
Több részletben kell levágni a körmét, mindig csak egyet-egyet.
Olyankor célszerű körmöt vágni, amikor jóllakott, elégedett, jókedvű, nem túl fáradt.
Játékosan oldjuk meg a műveletet, például mondani egy mondókát közben (például az „Ez elment vadászni…” nagyon alkalmas erre).
Apa tegye meg, mert ő határozottabb, valamint általában az apák játékosabbak, ezért a gyerek a körömvágást is játéknak fogja tekinteni.
Mozgékonyabb gyerekeknek az is nehéz, hogy meg kell ülni egy helyben, amíg levágod a körmét, ráadásul ilyenkor anya is ideges, nehogy az ugráló gyereket megszúrja az olló (ezért jobb a csíptető). Ha ez a gond, akkor olyankor kell vágni, amikor amúgy is éppen ül (például fürdőkádban, etetőszékben, babakocsiban), vagy olyan helyen, ahonnan tudja, hogy nem tud „megszökni”. (Forrás: kismamablog)

Mit együnk, ha a picinek babakocsiundora van?
Kell a levegő a picinek jó és rossz időben egyaránt. De az is lehet, hogy menni kéne valahová a gyerekkel. Ám a gyerek már a babakocsi láttán vagy éppen útközben zendít rá vigasztalhatatlanul. Vajon mi lehet az oka, hogy egyes gyerekek annyira tiltakoznak a kis „jármű” ellen?


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!