Facebook hozzászólás
1 072

Tengerimalacot karácsonyra! Ez biztos?

Mit eszik a süni, kell-e sétáltatni a görényt, tud-e ugrálni a tengerimalac, mire lehet megtanítani egy csincsillát? Érdemesebb-e az örökbefogadás mellett dönteni a vásárlás helyett? Ezekre a kérdésekre is választ kapnak az Árva Állatok Mikulása című rendezvényen azok, akik épp most terveznek befogadni egy kisállatot, esetleg karácsony közeledtével egy szerető házi kedvenc tartásán gondolkodnak. Azt is megmutatjuk, hogyan kell becsomagolni egy cicát!

Kisállatok karácsonya, Kép: sajtóanyag
Kisállatok karácsonya, Kép: sajtóanyag

Sokan ajándékoznak karácsonyra cicát, tengerimalacot vagy éppen vadászgörényt, az ünnepek elmúltával azonban csaknem minden ötödik ilyen kisállat újra az állatkereskedésben, rosszabb esetben az utcán vagy élhetetlen körülmények között találja magát. A Tengerimalac-védő Egyesület összegyűjtötte, mely kérdések őszinte megválaszolásával találhatja meg az ideális házi kedvencet, amely akár hosszú évekre a család részévé válhat.

Tengermalac karácsonyra, Kép: sajtóanyag
Kép: sajtóanyag
  1. Mennyi időt tudunk szánni rá a mindennapokban?

Házi kedvenc választásakor fontos átgondolnunk, hogy mennyi időt tudunk rá szánni. Köztudott, hogy egy kutyát naponta többször sétáltatni kell, a játékra szánt időnk pedig soha nem elég neki, ám egy tengerimalac vagy egy nyuszi is igényel napi fél-egyórás társaságot.

Advent
A koszorúkon, a díszes tálakon már izgatottan felsorakoztak a gyertyák, hogy hetente fellobbanó fényükkel egyre közelebb vigyenek bennünket az ünnephez. Advent a várakozás megszentelése.

Nem szabad megfeledkezünk arról sem, hogy kisállatunk családtag, így a programok szervezésekor is gondolnunk kell rá. A sokat utazóknak előre érdemes végiggondolniuk, távollétükben hogyan gondoskodhatnak kedvencükről, vagy hogyan tudják magukkal vinni őket. Számoljunk azzal is, hogy az első pár héten különösen szüksége lesz a törődésre, hogy biztonságban érezze magát új otthonában, kialakuljon a bizalom és megismerje a házirendet.

Csincsilla karácsonya, Kép: sajtóanyag
Kép: sajtóanyag
  1. Ki fog gondoskodni róla?

Sokan a kisgyerekeket szeretnék meglepni egy kedves háziállattal, azonban tévesen várjuk el, hogy a gondozásában valóban kulcsszerepet vállaljanak. Egy kisállat sok empátiát, türelmet és figyelmet igényel, amit a szülő segítségével sajátíthat el a gyermek, emellett a tanítás, az ételek beszerzése és előkészítése, a tisztán tartás és az orvosi ellátás megszervezés is mind a szülőre hárul. Ajándékozás előtt mindenképp kérjük ki a szülők véleményét, ne hozzuk kellemetlen helyzetbe a családot egy állati meglepetéssel!

Süni karácsonyra, Kép: sajtóanyag
Kép: sajtóanyag
  1. Van-e elég hely a lakásunkban?

Érdemes azt is mérlegelni, hogy lakóhelyünk és környezete milyen állat számára lehet hosszú távon alkalmas. Egyes állatokat nagy mozgásigényük miatt kifejezetten nem javasolt kisebb lakásban tartani, mások azonban tökéletesen érzik magukat egy kert nélküli lakásban is. Házunkon belül is át kell gondolnunk, hogy hová tesszük a fekhelyét vagy a ketrecét. Egy hangosabb, éjszakai életet élő állat egy gyerekszobában valószínűleg több kellemetlen percet fog okozni, a radiátor közelében vagy egy sötét helyiségben pedig nemcsak a növényeink érzik magukat kellemetlenül. Figyeljünk arra, hogy kisállatunknak legyen egy nyugodt, de ne teljesen elszigetelt helye, ahová vissza tud vonulni.

34008912 - puppy christmas french bulldog
34008912 – puppy christmas french bulldog
  1. Anyagilag megengedhetjük-e?

Még egy kisebb méretű háziállat is nagy anyagi elköteleződéssel jár. Az alapvető felszerelések beszerzését követően számoljunk a napi étkezésekkel, valamint a rendszeres orvosi ellátás költségeivel is (oltások, kezelés, karomvágás stb.).

Nyulak a karácsonyfa alatt, Kép: sajtóanyag
Kép: sajtóanyag
  1. A társaságot, vagy inkább az egyedüllétet kedveli?

Sok kisállat kifejezetten társas lény, a hosszú, egészséges élethez szüksége van fajtársa társaságára, ami viszont csaknem dupla időbefektetéssel, anyagi ráfordítással és helyigénnyel jár. Ha nincs kapacitásunk még két állat befogadására, akkor mindenképp olyat keressünk, amely kevésbé igényli fajtársai társaságát. Az állatok társítása is nagy körültekintést igényel, lehetőség szerint forduljunk szakemberhez segítségért.

5+1. Örökbe fogadjunk vagy vásároljunk?

Akár menhely, tenyésztő, hobbiállattartó vagy állatkereskedés mellett döntesz, ismerd meg az állat befogadás előtti életkörülményeit, és bizonyosodj meg, hogy egészségesen, a megfelelő oltásokkal és ismeretekkel felvértezve kapod meg őket. A menhelyeken nagyon sok árva állat várja új, szerető gazdáját, a befogadás költsége pedig teljesen ingyenes. Ha a leírtak alapján úgy döntesz, készen állsz, hogy kisállatot ajándékozz karácsonyra, itt egy szuper tipp, hogy csomagold be?

 

 

Ha szeretnél többet megtudni a legnépszerűbb házi kedvencek szokásairól, a tartásuk örömeiről és kihívásairól, esetleg örökbefogadáson gondolkodsz, látogass el az Árva Állatok Mikulása rendezvényre a budapesti VI., Andrássy út 98.-ba december 2-án, délután 4-től, ahol mindent megtudhatsz az édes kisállatokról és gondozásukról. Gazdiknak és leendő gazdiknak is remek program. A részletekről itt olvashatsz!

Ezt kell tudni a malacos csapatról!!!
Rossz, illetve helytelen körülmények között tartott, kidobott (erdőbe, kukába, utcára, szeméttelepre) vagy leadott tengerimalacok mentése, rehabilitációja, szocializációja, majd kis védenceink felelősségteljes gazdikhoz való eljuttatása. Nem kevésbé fontos vállalásuk a tengerimalacok tartásában kevésbé járatos gazdik szakmailag korrekt információkhoz juttatása a helyes tartási körülményekre – élőhely kialakítása, táplálás, higiénia stb. – vonatkozóan.

 

 

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!