Facebook hozzászólás
563

Változatok a ránctalanításra

A ráncok csökkentésére számos módszer kínálkozik, ám a látványos eredményhez hosszú és olykor igen kellemetlen kúrák szükségesek. Míg fiatalabb korban egy egyszerű hidratálókrémmel orvosolhatjuk a problémát, később már komolyabb fegyverekre van szükség a sikerhez.

Egyre komolyabb fegyvereket kell bevetni a ráncok ellen – Kép: SXC

A kor előrehaladtával bőrünk elvékonyodik, kiszárad, a rugalmasságát adó kollagén és elasztin rostok megnyúlnak, ráadásul ezek termelődése is jelentősen csökken. Bőrünk ezért petyhüdté válik és megjelennek a rettegett ráncok. Első pillantásra kézenfekvő megoldásnak tűnnek a különböző ránctalanító krémek, alkalmazásukkor azonban egy óriási akadállyal kell szembenéznünk; ez pedig maga a bőrünk. A felső hámréteg téglafalként védi testünket a külső hatásoktól, kizárva a nagyobb, fehérjetermészetű anyagokat, így a ránctalanító hatóanyagok többségét is.

Kenjük vagy szúrjuk?

Ezt felismerve a szakemberek olyan eljárásokat fejlesztettek ki, amelyekkel a különféle szérumok valamilyen módon – például tű, ultrahangrezgés vagy hőhatás segítségével – bőrünk irha rétegébe juttathatóak. Ilyen módszer egyebek közt az arcvasalás, az ultrahangos arckezelés és a mezoterápia.

Az arcvasalás bőrünk hirtelen melegítésével és hűtésével (a pórusokat kitágítva, majd összehúzva) juttatja mélyebbre a ránctalanító hatóanyagokat. Az ultrahangos arckezelés pedig a sejthártya áteresztőképességét növelve segíti a kiválasztott szérumok (pl. hialuronsav, Q10, aloevera, kollagén) sejtekbe jutását.

Ezekkel a kezelésekkel növelhető a bőrfelszín „átjárhatósága”, ám a hatóanyagok nagy része így sem jut el a megfelelő helyre. Ráadásul a felszívódás mértéke még a mélyebb rétegekbe kerülve is igen alacsony, legfeljebb 5-10 százalék.

A maximális hatás érdekében tehát a felső hámréteget teljesen áttörve, a lehető legnagyobb koncentrációban kellene az irhába juttatni a hatóanyagokat. A jelenleg alkalmazott kozmetikai kezelések közül erre csak a mezoterápia képes, melynek során speciális bőrfiatalító keveréket injekcióznak a bőrbe. Az eljárás hátránya, hogy igen drága (20-30ezer Ft/alkalom), és a látható eredményhez legalább négy kezelés, majd 2-3 havonta egy fenntartó kezelés szükséges.

Mi a hidratált bőr titka?
Fiatalabb korban a bőr lágy, rugalmas és nagy mennyiségű hyaluronsavat tartalmaz. Az életkor előrehaladtával az üdeséget, egészséges külsőt biztosító enzim termelődése csökken: a bőr elvékonyodik, szárazabbá válik, ráncok jelennek meg. A kor előrehaladtával egyre inkább jellemző bőrszárazság, a bőr öregedésének folyamata lényegesen lelassítható az elveszett hyaluronsav pótlásával.

Ránctalanítás – hatóanyagok nélkül

A ránctalanító hatóanyagok bejutásának és felszívódásának problémáit kiküszöbölhetjük, ha olyan kezelést választunk, amely a természetes regeneráló folyamatokat aktivizálva teszi simábbá a bőrt. Ilyen például a dermaroller, amely a bőr felületén ejtett több száz apró tűszúrással indítja be a kollagén- és elasztintermelést. Hasonló hatást érhetünk el, ha bőrcsiszolásnak (microdermabrasio) vetjük alá arcunkat. Ez a kezelés a külső hámréteget „legyalulva” igyekszik fokozni a bőrsejtek megújulásának folyamatát.  A kémiai hámlasztás célja ugyanez, ám az elhalt szaruréteg eltávolítása ilyenkor nem mechanikusan, hanem valamilyen maró hatású, savas keverékkel történik. Ez – a folyamatos hámlás miatt – rendszerint néhány hét szobafogságra kárhoztatja a bátor pácienst.

A drasztikusabb beavatkozások mellett szerencsére létezik egy teljesen fájdalommentes módszer is, amely azonnal feszesíti az arcbőrt, kúraszerűen alkalmazva pedig páratlan bőrsimító hatást eredményez. Ez a rádiófrekvenciás (RF) arckezelés.

Hogyan hatnak a rádióhullámok?

A ráncok kialakulásának két fő oka a kollagént és elasztint termelő bőrsejtek (ún. fibroblaszt sejtek) aktivitásának csökkenése, valamint kollagén szerkezetének lazulása. A rádiófrekvenciás technológia mindkét jelenséggel felveszi a harcot. Az RF készülék keltette rádióhullámok felmelegítik az irhában található kollagéneket, amelynek rostjai hő hatására összehúzódnak és az arcbőr azonnal feszesebb lesz. Emellett élénkül a fibroblasztok működése is, így azok a kezelést követő hetekben új kollagént és elasztint termelnek, tehát a bőr újraépül és feszessé válik.  A rádiófrekvenciás kezeléshez semmilyen hatóanyag nem szükséges, csupán a rádióhullámok továbbításáért felelős kontaktanyagot (speciális gélt) kell a bőrre helyezni.

Manapság már a legtöbb szépségszalonban végeznek rádiófrekvenciás arckezelést, a hatékonyság szempontjából azonban nem mindegy, hogy milyen készüléket használnak. A régebbi technológiát alkalmazó (pl. bi- és tripoláris) RF gépek nem képesek elegendő mennyiségű hőt célzottan az irhába juttatni, így a bőrfelszín túlmelegedhet, a mélyebb rétegbe pedig kevesebb hő jut. A legmodernebb hexapoláris (hatpólusú) rendszerek azonban már közvetlenül az irha bőrsejtjeihez továbbítják a szükséges mennyiségű hőt, a bőrfelszín túlmelegítése nélkül. Ezek a készülékek tehát sokkal hatékonyabbak, és teljesen biztonságosan használhatóak.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!