A rettegett pajzsmirigyrákról…
A pajzsmirigyrák egy viszonylag ritka daganatos betegség, az összes rosszindulatú daganat mindössze 1-2 százalékát teszk ki. Évente Magyarországon körülbelül 400-500 új beteget fedeznek fel, elsősorban nőket, a kór leggyakrabban a középkorúakat támadja meg.
A pajzsmirigyrák tünetei
A betegség első tünete általában a nyakon keletkezett fájdalmatlan duzzanat. Ha ez a csomó kifejezetten gyorsan nő, mindenképpen azonnal forduljon orvoshoz! A göb ugyanis tovább fog növekedni, s egy idő után fájdalmassá válik, egyes pácienseknél rekedtséget is okoz.
A pajzsmirigyrák diagnózisa
Ha felmerül a pajzsmirigyrák gyanúja, az orvos először fizikai vizsgálatot végez el, áttapintja a nyakat, megítéli a pajzsmirigy nagyságát, a göbök elhelyezkedését, méretét. Ezután kerül sor az ultrahangra, amely segítségével még pontosabban átnézhető az érintett terület, segít annak megállapításában, hogy jó- vagy rosszindulatú daganatról van-e szó.
Ám teljesen biztosan csak akkor lehet megállapítani, hogy a göb rákos elváltozás-e, ha szövettani mintát vesznek. Ezt egy vékony tűvel teszi meg az orvos. Speciális vizsgálat a szcintigráfia, mely során a göbök működését vizsgálják, ebből következtetnek arra, hogy rosszindulatú daganatról van-e szó.
Kiegészítésként szoktak rendelni röntgenfelvételt a légcsőről, nyaki CT-t, tumormarker-vizsgálatot.
A pajzsmirigyrák kezelése
A pajzsmirigydaganatok esetében is a legnagyobb szerepe a sebészi beavatkozásnak van, amellyel megpróbálják a rákos szövetet teljesen kiirtani. A továbbterjedés elkerülése érdekében általában az egész pajzsmirigyet eltávolítják, amely ugyan pajzsmirigy-elégtelenséget okoz, de ez szakorvosi segítséggel és felügyelettel kezelhető. Szövődmények természetesen a pajzsmirigy-operáció után is előfordulhatnak, például hangszalagbénulás, de az egy centiméternél kisebb daganat eltávolítása után a beteg esélye rendkívül jó a gyógyulásra.
A műtétet követően leggyakrabban izotópos kezelés következik, amellyel ugyancsak a pajzsmirigyet irtják ki. A pajzsmirigyhormont külsőleg, tabletta formájában juttatják be a szervezetbe, hiszen az már nem termeli.
Ritkán alkalmaznak kemoterápiát, ugyanis a pajzsmirigyrák esetében nem tartják eléggé hatásosnak, sugárkezelés alá is csak azokat a betegeket vetik, akiken máshogy már nem lehet segíteni.
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.
Hozzászólás zárolva.