Facebook hozzászólás
49

Így gyógyulhatsz meg könnyen, gyorsan!

Amerikai tudósok felfedezték, hogy a zenélés fejleszti az agyat és élesíti a hallást mindenféle hangokra, beleértve az emberi beszédet is.

A zene úgy látszik segít az élet többi dolgában is: ösztönöz az olvasásra, segít észrevenni a hamis hangokat egy dalban, megtanít élesebben hallani még egy hangos osztályteremben is.” – mondta Nina Kraus, a Northwestern Egyetem neurológus-kutatója.

A felfedezések rávilágítanak arra, milyen fontosak is az ének-zene órák. „Mikor az iskolák nehéz anyagi helyzetbe kerülnek, a zeneórák az elsők között vannak, amiről a gyereknek le kell mondania. Ez pedig nagy hiba.” – mondta Kraus.

A kísérlet során 20 önkéntes felnőttet megkértek, hogy egy kedvük szerint való filmet válasszanak ki, és nézzék azt végig. Amíg az alanyok nézték a filmet, a háttérben mandarin szavakat hallottak normál beszéd hangossággal. A mandarin egy olyan nyelv, ahol nagyon fontos a hangsúly. A szavak jelentése aszerint változik, hogy hova tesszük a hangsúlyt. Például a „mi” szó, ha nincs rajta hangsúly, akkor azt jelenti, hogy ‘kancsalítani’, ha emelkedő hangsúllyal mondják, azt jelenti ‘megtéveszteni’, és rizs a jelentése, ha először fent van a hangsúly aztán pedig lent és fent.

A kísérlet alatt a kutatók rögzítették az önkéntesek agyhullámait. Az önkéntesek fele legalább 6 évet játszott valamilyen hangszeren 12 éves kora előtt. A többieknek 3 évnél kevesebb zenei előképzettsége volt. Mindenkinek az angol volt az anyanyelve, mandarinul senki nem beszélt.

A kísérlet közben mért agyhullámokból a szakemberek arra következtettek, hogy a hosszabb zenei múlttal rendelkezők sokkal jobban szét tudták választani a háromféle hangsúllyal mondott szavat, mint a többiek. „Annak ellenére, hogy végig a filmre figyeltek és a mandarin szó nem rendelkezett számukra sem zenei sem nyelvi jelentéssel, meg tudták őket különböztetni” – nyilatkozta a kísérletben dolgozó Patrick Wong neurológus.

Wong hangsúlyozta, hogy ezek a különbségek többé-kevésbé láthatók egyszerű emberek között is, nem kellenek profi zenészek a kísérlet sikerességéhez. Érdekesség, hogy a különbségek az agytörzsi válaszreakciókból adódnak. Ez az agynak olyan ősi régiója, ami az automatikus mozgások és az életfunkciók (pl. légzés, szívverés) irányításáért felelős.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 462

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!