Nők, akik áttörtek az üvegplafonon
A középvezetői szintig viszonylag sok nő eljut kitartásának, képességeinek, hitének köszönhetően. Azonban létezik egy „üvegplafon”, amely a vállalati hierarchiában elakadt nők felett feszül, ami megakadályozza, hogy a csúcsvezetésbe kerüljenek. Vannak azonban olyan nők, akik áttörnek az „üvegplafonon”.
A nemek közötti diszkrimináció egyik legfontosabb terepe a munkahely, a foglalkozás. Ismerjük a nők hányatott történelmi sorsát az egyetemekre való bejutás küzdelmeitől, a munkavállalásig. A szociológiában használnak egy a fogalmat az „üvegplafont”. Ez azt jelenti, hogy míg a középvezetői szinteken egyre több nő található, enyhítve ez által a nemek közti egyenlőtlenséget, addig a legfelsőbb vezetői körökbe nagyon kevés nő jut el. Nagy Beáta, szociológusnő kutatásai szerint a legújabb hazai jelenség az, hogy a vállalatoknál „üvegplafonba” ütköző nők felmondanak, és saját vállalkozást alapítanak. Kedvezőbb a trend a nemzetközi üzleti életben. A nemzetközi üzleti elit női képviselőinek befolyása évről évre nő. A legbefolyásosabb amerikai női menedzser Carly Fiorina a Hewlett-Packard elnök-vezérigazgatója.
Pedig a kelet-közép-európai vezető nők öntudatosak, bátrak, jobban kiállnak női mivoltuk mellett. Jó munkaerők, képesek vezetni egy nagy céget. A nőknek egyszerűbben megy a szervezés, pragmatikusabbak, jobb a humánpolitikájuk. A konfliktustűrő képességük s jobb, mint a férfiaknak – mondja Silvia Lepiarczyk, a Ringier Európa vezérigazgatója, a Ringier csoport igazgatótanácsának tagja.
Kik Magyarország legsikeresebb üzletasszonyai? Minek köszönhetik a sikerüket? Hogyan jutottak fel a csúcsra? Hogyan kellett megküzdeniük férfi társaikkal? Ezekre a kérdésekre ad választ a Magyar Hírlap Az 50 legsikeresebb magyar üzletasszony válogatása. A kiadvány szerkesztői egy kérdőíves felmérést is készítettek velük, hogyan értékelték saját helyzetüket, sikerességüket.
Sikerét mindenki saját személyes képességeinek tulajdonítja. Ehhez még a válaszolók 54 százaléka szerint kellett a munkához szükséges legmagasabb iskolai végzettség megszerzése is. Az üzletasszonyok többsége közgazdász egyetemi diplomával rendelkezik. Bevallásuk szerint senkit sem segítettek politikai kapcsolatai.
Ezzel szemben a barátok segítését 21 százalékban, 12 százalékban szülői, rokoni támaszt említettek. Sok nő a kitartásával magyarázza saját sikerét. Az olvasmányélményemből azt látom, hogy hallatlan kitartás, küzdés, hit és energia jellemzi ezeket a hölgyeket. Optimizmus, empátia, és néha a családi élet feláldozása kellett az eredmény eléréséhez.
Hozzászólás zárolva.