Facebook hozzászólás
822

Káli Cool-a művészetek és a stílusos vendéglátás találkozóhelye

Galéria, kávézó, bár és szálláshely. Ez a Káli Cool Káptalantóti központjában, ami tavaly nyáron nyitotta meg kapuit a falu egykori élelmiszerboltjának épületében. Gyorsan terjedt a híre a környéken, percek alatt a művészetkedvelő emberek kedvenc találkozóhelyévé vált. Régi ismerősök, betérő új vendégek egy csésze kávé, vagy egy pohár fröccs mellett beszélgethetnek egymással, miközben kortárs műalkotások veszik körbe őket. Faur Zsófi, a hely tulajdonosa megújulva készül a második nyári szezonra, vele beszélgettünk a további tervekről.

Balatoni lány vagyok, Révfülöpön van házunk, ahol nemcsak nyáron, de az év többi részében is gyakran megfordulunk. Az elmúlt években azt tapasztaltam, hogy egyre több ismerős jelent meg a környéken, sok gyűjtőmnek, vásárlómnak errefelé van háza. Magas művészettel ritkán lehet a Balaton körül találkozni, Füreden és Keszthelyen vannak kiállítóhelyek, a kis települések ebből teljesen kimaradtak. Ezért is született meg a Káli Cool pop-up galéria és Közért Bár ötlete, amit a Káptalantótiban megvásárolt ingatlanunkban hoztunk létre, mesél a kezdetekről Faur Zsófi, a hely egyik megálmodója.

Kali Cool belső nagytotál
Az ingatlanban a múltban szövetkezeti bolt, hentesüzlet, kocsma és élelmiszerbolt üzemelt. ( Fotó: Lantos Csenge)

Egy galerista új vállalkozása
Faur Zsófi fő profilja továbbra is a budapesti galériája, amit 2001-ben nyitott meg a Ráday utcában, majd 2010-ben átköltözött a Bartók Béla útra. Professzionális galeristaként szerződő művészkörrel rendelkezik, 15-16 kortárs magyar és külföldi művész munkáit adja el főként külföldön.

Faur Zsófi galerista portréja
Faur Zsófi a Káli Cool megálmodója ( Fotó: : Spingár-Westerlund Anita)

A járvány minden művészeti ágnak keményen odavágott, nem lehetett külföldre utazni, nehezebbé vált a külföldi eladás. Zsófinak a Káli Cool megnyitásával sikerült még egy lábat kiépítenie a magyar piacon, új vevőket bevonzani és így biztosítani az általa képviselt művészek számára a megélhetést. „Tavaly nyáron voltak vásárlóim, akiknek Budapesten nincs idejük rendszeresen bejönni galériámba és megnézni a kiállításokat. Itt viszont meglátogatnak minket, nyugodt körülmények között átbeszéljük, milyen kiállításokról maradt le az elmúlt időszakban, mit ajánlok és mi az, ami megtetszik nekik. Olyan műtárgyakat is megvesznek, amelyek adott esetben nincsenek is nálunk, később adjuk oda nekik”, folytatja Zsófi.

Az épület története
Amikor a tulajdonosok felfedezték az épületet, nagyon romos állapotban volt, de azonnal meglátták benne a lehetőségeket. A helyiektől megtudták, hogy a ház egy tragikus sorsú zsidó kereskedőcsalád tulajdonában volt – lelőtték őket, mert nem voltak hajlandók elhagyni az otthonukat, amikor a gettóba terelték volna őket. Az ingatlan később állami tulajdonba került, szövetkezeti bolt, hentesüzlet, kocsma és élelmiszerbolt üzemelt benne. Az belső dizájn kialakítása Zsófi férjének, Szilágyi Pálnak az ötletei alapján zajlott, mind a fő épületben, mind pedig a hátsó részeben kialakított négy apartmanban sok extra megoldás fedezhető fel. A berendezési tárgyak nagy részét évek alatt gyűjtötték össze, melyek megtalálták az új helyüket ebben a különleges környezetben. „Nagyon vicces, még mindig jönnek be emberek, akik papírzsebkendőt, tejet, kenyeret szeretnének vásárolni. A szocializmusban Közért csak Budapesten volt, Káptalantótiban, ebben a 400 lelket számláló faluban csak Coop és Áfész bolt üzemelt. Ennek ellenére a Közért szó a helyiekben még mindig az élelmiszerbolt fogalmát hívja elő, mondja Faur Zsófi.





Facebook hozzászólás

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

PÉLDA-KÉP

1 / 258

GASZTRO

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!