Budapest, a csábító nagyasszony
Sting fantasztikus slágere jut eszembe, melyben arról dalol, hogy az idegen a nagyvárosban. És most arról szólunk, milyen egy külföldinek Magyarországon. Milyen a híres magyar vendégszeretet valójában?
Avagy „english man in New York” analógiára…
Magyarországon alacsony a külföldiek aránya. Egy felmérés szerint nem szívesen látjuk hazánkban az idegeneket. Az idegenellenesség tekintetében Magyarország Európában évek óta az első helyen áll. A magyar polgárok csaknem negyven százaléka nem látná szívesen Magyarországon a külföldi menekülteket és bevándorlókat.
Sík Endre idegengyűlölet témával foglalkozó szociológus számolt be a TÁRKI által végzett kutatásokról. 1992 óta végeznek idegenellenesség vizsgálatot. Azóta minden évben elvégezik, az évnek ugyanabban az időszakában. 1992 és 1995 között gyorsan és folyamatosan növekedett az idegenellenesség mértéke, azonban ez a tendencia 1996-ra megtört, azután három évig csak lassan növekedett. 1999-ben ez az érték 26 százalék volt, 2000-ben 38 százalékra ugrott fel. Ez azt jelenti, hogy a válaszadók csaknem negyven százaléka nem engedne be az országba egyetlen menekültet vagy betelepülőt sem. A lakosság nagyobb része, 57 százaléka megfontolná, 5 százaléka pedig minden menekültet befogadna. A magyar lakosság kb. egyharmada idegenellenes.
Jean-Jacques egy kongói fiú, már évek óta Budapesten él. Személyes tapasztalatairól kérdeztem, mi a véleménye kishazánkról, hogyan tud itt boldogulni?
„Magyarországon mint külföldi elsősorban kommunikációs problémákkal találkozhatsz. De az állampolgárok jók a rasszizmus területén. A magyar fiatalok nem ülnek egy fekete közelébe a buszon és a villamoson. Az okát ők tudják legjobban. A munkakeresésnél szintén ráébresztenek, hogy nem vagy magyarországi. Az első kérdés, amit egy feketétől megkérdeznek, hogy miért vagy Magyarországon? Nyugat-Európában úgy néznek rád, mint aki azért jött, hogy jobban éljen, és ezért megpróbálsz dolgozni és bizonyítani. És megadjak neked a lehetőséget, hogy bizonyíts! Budapesten jobb feketeként élni, mint bármelyik másik magyar városban, mert ez a főváros, és sok a külföldi. Élhetőbb is a város, mert könnyebb szórakozóhelyeket találni, ahol lehet beszélgetni az emberekkel. Ami Budapestet illeti, a diszkrimináció normális.”
Hozzászólás zárolva.