Facebook hozzászólás
312

Először ünnepelte a világ a méheket

Idén ünnepeltük először a méhek világnapját. Ennek apropóján az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) arra ösztönzi a világ országait és mindenkit, hogy tegyünk többet a méhek és más beporzók védelme érdekében, ugyanis élelmünk változatossága és jövője a tét!

Méh egy virágon, Kép: pixabay
Kép: pixabay

A méheket nagy veszély fenyegeti az éghajlatváltozás, az intenzív mezőgazdaság, a rovarirtó szerek, a biológiai sokféleség csökkenése és a környezetszennyezés együttes hatásai miatt.

A világnap hivatalos ünnepségén Szlovéniában José Graziano da Silva a FAO főigazgatója azt mondta, hogy az országoknak beporzó-barát és fenntartható élelmiszerpolitikára és -rendszerekre kell áttérniük.

– Nem folytathatjuk tovább a termelékenység fokozásának hajszolását, ami a peszticidek és más vegyi anyagok használatán nyugszik, melyek fenyegetik mind a haszonnövényeket, mind a beporzókat – mondta Graziano da Silva.

Haszonnövényeink több mint 75 százalékának függ a termésátlaga vagy minősége valamilyen mértékben a beporzók áldásos tevékenységétől. A méhek és más beporzók hiánya kihalásra ítélné a kávét, az almát, a mandulát, a paradicsomot és a kakaót, csak hogy néhány példát említsünk.

Tudtad?
A méhek világnapjának hivatalos ünnepségét 20-án tartották a szlovén Breznicában, Ljubljanától mintegy 50 kilométerre, észak-nyugatra. A helyszín és időpont természetesen nem véletlen – ott született 1734. május 20-án Anton Janša, a modern méhészet egyik fontos úttörője.

– Mindannyian felelősek vagyunk a méhekért, ezért mindannyiunknak kötelessége tekintettel lenni a beporzókra hétköznapi döntéseinkben. Akár kerti virágaink gondozásával is hozzájárulhatunk ehhez – mondta a főigazgató.

A beporzásban szerepet játszik a háziméh, vad méh, a madarak, denevérek, pillangók és a bogarak is, akik virágról virágra ugrálnak, repülnek vagy mászkálnak, így termékenyítve meg azt. Számuk az elmúlt évtizedekben folyamatos csökkent és a bizonyítékok azt mutatják hogy ezen negatív tendencia elsősorban az emberi tevékenység – köztük az éghajlatváltozás – következménye.

Városi méhész ljubljanai háztetőn. Kép: Jost Gantar
Városi méhész ljubljanai háztetőn. Kép: Jost Gantar

A fenntartható mezőgazdasági megoldások, és különösen a Magyarország által is támogatott agroökológia, védelmet nyújthatnak a méheknek és más beporzóknak, mivel kevesebb rovarirtó szernek teszi ki a beporzókat, és egyben lehetővé teszi a fajtagazdagság megtartását a mezőgazdaságban.

Mézillatú Magyarország
A szirmokon méhek végzik évszázados munkájukat. Egy-egy fa úgy zsong, mintha énekelne. Sokan hiszik, hogy ez egy őshonos magyar növény, pedig a csak a XVIII. században jutott el hozzánk.

A FAO és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közösen dolgozta ki a rovarirtó szer használat nemzetközi magatartási kódexét. Ez olyan jó gyakorlatokat tartalmaz, ami csökkenti a beporzók úgynevezett peszticideknek való kitettségét.

TÉNYEK A MÉHEKKEL KAPCSOLATBAN

  • 4-ből 3 haszonnövény függ a beporzó tevékenységtől.
  • A beporzás szükséges 87 alapvető haszonnövényünknél.
  • Beporzástól függ az alma, az eper, a paprika, a hagyma, a kávé és a kakaó termése.
  • Egyetlen háziméh napi 7000 virágot látogat meg átlagban, és négymillió virágot kell meglátogatnia egy kilogramm méz előállításához.
  • Csak a nyugati mézelő méhek tevékenységükkel 1,6 millió tonna mézet állítanak elő évente.
  • A világon 20 000 vadméhfaj ismert.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!