Facebook hozzászólás
923

Szerelem Asperger-szindrómával

14 országban egyszerre érkezett meg a könyvesboltok polcaira Helen Hoang: A szerelem egyenlete című várva várt kötete. A szerző első regényét saját Asperger-szindrómája ihlette. A meglepően bájos és szenvedélyes románcról szóló történet annyira magával ragadja az olvasót, hogy képtelenség letenni a kötetet.

Hamarosan magyar nyelven is kapható lesz 2018 egyik leginkább várt könyve. Helen Hoang alkotása minden kétséget kizáróan bebizonyítja, hogy nincs a világon az az adatmennyiség, amelyből megjósolható, mi fogja megdobogtatni az emberi szívet.

Szerelmespár, Kép: pixabay
Kép: pixabay

A könyv főszereplője Stella Lane, aki szerint a világot a matematika tartja össze. Jóval többet keres, mint amennyit el tud költeni, és jóval kevesebb tapasztalata van a férfiakkal, mint egy átlagos harmincéves nőnek. A bökkenő, hogy Stella Asperger-szindromával él, és a nyelves csókról az jut eszébe, ahogy az apró halak a cápák fogait tisztogatják. Eldönti, hogy gyakorolni akar, ezért felbérel egy eszkortfiút. A félig vietnami, félig svéd, jóképű Michael Phant beleegyezik, hogy segít tartani az ütemtervet, az előjátéktól egészen a Káma Szútra bonyolultabb lapjaiig. Erotikában gazdag a mű, de a szerző megtalálta az arany középutat, azt a mennyiséget, amelyre a történetnek szüksége volt, és egyáltalán nem esett túlzásokba.

Helen Hoang egy percre sem hagyja, hogy lankadjon a figyelmünk. A cselekmény zsenialitása és a fogalmazásmód mindenkit magával ragad.

Leszállt nálunk is a Lantmadár
Cecelia Ahern legújabb regénye elgondolkodtató, szívmelengető szerelmi történet a mindenkiben ott lakozó szabadságvágyról és a világ zaja mögött megbúvó csendről. Kiváló olvasmány lesz a szabadságok idejére.

Ahogy a történet főhőse, úgy maga a szerző is Asperger-szindrómával él

Ez nem külön betegség, hanem az autizmus spektrum zavar egyik típusának, vagy inkább szeletének ma már nem hivatalos elnevezése. Az érintetteknek komoly kommunikációs, a társas világ megértésével kapcsolatos problémáik vannak. Az Asperger-szindrómára – az egyéb autizmus spektrumhoz tartozó betegségekkel ellentétben – jellemző a normális ütemű nyelvi fejlődés, és az átlagos vagy az annál magasabb intelligenciaszint. Felismerni is sokkal nehezebb: becslések szerint az esetek majd felét nem diagnosztizálják.

Helen Hoang számára a könyvben a társas érintkezéseknek a kidolgozása jelentette a legnagyobb feladatot. Mint fogalmazott, az írás által tudott elmenekülni a valóság és a problémák elől, melyekkel szembe került. A szerelem egyenlete jelentette számára a fordulópontot.

– Ahelyett, hogy elbújtam volna a gátlásaim elől, a regény lapjain szembenéztem velük, és alaposan megvizsgáltam őket. Ez a legfontosabb, amit ebből a könyvből megtanultam: a személyes történetek jobbak – nyilatkozta a szerző.

Isaac Newton, Kép: wikimedia
Isaac Newton, Kép: wikimedia

Asperger-szindrómás hírességek

Bár kevesen tudják, Isaac Newton tipikus Asperger-szindrómás eset volt. Keveset beszélt, úgy el tudott merülni a munkájában, hogy enni is elfelejtett, a kevés barátjával pedig közömbös vagy zsémbes volt. Albert Einsteinen szintén felfedezhetők a kór tünetei. Szenvedélyessége, a szerelem és az igazságért való kiállás teljes mértékben összeegyeztethető a betegséggel. A világ egyik, ha nem a legjobb futballistájáról, Lionel Messiről is azt feltételezik, hogy Asperger-szindrómás, bár ez nem bizonyított. Erre utal, hogy a Barcelona klasszis csatárát az interjúk alkalmával feltűnően zavarja a felhajtás, a viselkedéséből az jön le, hogy minél előbb menekülne, mert úgy érzi, elfogyott körülötte a levegő. Emellett a fejkavarás, a kézmozgás, a kifejezéstelen tekintet mind-mind árulkodó jelek.

Robert DeNiro, Kép: wikimedia
Robert DeNiro, Kép: wikimedia

A világhírű Asperger-szindrómások közé tartozik még a teljesség igénye nélkül Alfred Hitchcock, Daryl Hannah és Steve Jobs is. Az elmúlt években sok sztár gyermekéről is kiderült, hogy Asperger-szindrómával él: Robert DeNiro, Jenny McCarthy, Tony Braxton és Sylvester Stallone fia is ebben a betegségben szenved.

Kritikák:

– A szerelem egyenlete abban a pillanatban megigézett, amint találkoztam a hősnővel. Izgatott és szerelmes voltam. Minden alkalommal, amikor az élet arra kényszerített, hogy letegyem a könyvet, alig vártam, hogy visszatérhessek hozzá. Ez egy kivételes és lenyűgöző romantikus történet. – (Penelope Douglas, New York Times bestsellerszerző)

– Ez a könyv valami elképesztő! Még szinte meg sem jelent, de már most  hangos tőle a könyvpiac, megjegyzem nem véletlenül. – (Bookworm’s Bookshelf)

– Ez a történet olyan érzelmi viharokat váltott ki belőlem, amiből még most sem tértem magamhoz.“ (Anarchia Könyvblog)

A kötetet az Álomgyár Kiadónál adja ki.

Miért jöttél haza?
Ahogy a kinti öregek mondják, az első öt év eltűnik az ember életéből. Az elején belevágja magát az életbe, dolgozik, megy előre. Aztán eljön az az időszak, amire vágyik, a kényelmes élet. És ekkor szép lassan elindulnak a régi emlékek: jó lenne látni a Balatont, enni egy jó májashurkát… Végül elkezd szétesni minden. Nem boldogít többé az anyagi biztonság. Surányi P. Balázs a diplomájával és két bőrönddel indult útnak Kanadába, ahonnan hátrahagyva sikeres életét 11 év után hazatért. Az elsőkönyves szerző olvasmányos, olykor torokszorító, de mindvégig roppant szórakoztató könyve a napokban jelent meg a PapírPunk kiadó gondozásában, Gyüdi Sándor szellemes rajzaival illusztrálva.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!