Facebook hozzászólás
499

Éppen 90 éve

Magyar származású tervezőnek köszönhető a léghajózás sikere

Hatalmas látványosság volt, amikor, ma épp 90 éve Budapest egén feltűnt a Zeppelin-léghajó. Március 29-én harmincezer ember vonult ki a csepeli reptérre, hogy láthassa a hatvan tonnás, hatalmas „ezüst szivart”, a Németországból érkező Graf Zeppelint. Azt azonban akkor is kevesen tudták, hogy az első légi utasszállító egy magyar feltaláló tervei alapján készült.

Schwarz Dávid 1850-ben Keszthelyen született egy hét gyermekes családba. Kikerülve az iskolapadból fakereskedelemmel kezdett foglalkozni. Már fiatalon gépeket szerkesztett a fakitermeléshez. Alig múlt 30 éves, amikor felfigyelt az impregnált gumiból készült, nagyméretű hőballonokra, amik hidrogénnel töltött típusaival akkor már száz éve kísérleteztek a feltalálók.

 

Schwarz léghajó, Fotó: Fortepan

 

Schwarz Dávid, Fotó: Fortepan
Schwarz Dávid, Fotó: Fortepan

Úgy vélte, ezekkel majd hatékonyabbá teheti a faáru nehézkes és költséges szállítását. Egy gond volt, de az nagy. Jelesül, hogy azokat a ballonokat a szél vitte, amerre éppen fújt. Nem lehetett őket irányítani. Schwarz ezen kezdett el dolgozni. Egy teljesen szilárd, alumínium borítású, merev léghajót tervezett, mert úgy vélte, csak így lehet a kormányzást megvalósítani. Évekig fejlesztette találmányát Oroszországban, majd Berlinben.

Nem haladt azonban túl gyorsan, a légi technika drága műfaj, és hiába jelentkezett elképzeléseivel a Monarchia hadügyminisztériumánál is, nem támogatták. De nem adta fel: 1896 végén volt az első zártkörű próbarepülés. Léghajója működőképes volt és irányítható! A feltaláló azonban a teljes sikert már nem érhette meg. Tíz hónappal a nyilvános próbarepülés előtt szívelégtelenség végzett vele.

Pedig az esemény a léghajózás történetének mérföldköve volt! A közönség soraiban ugyanis ott állt Ferdinand Zeppelin, aki korábban szintén kísérletezett hasonló szerkezetekkel, de rendre kudarcot vallott. Az ő modellje nem volt repülőképes.

 

Graf Zeppelin a Szabadság híd felett 1931 Fotó: Fortepan

 

Zeppelin ezért megvásárolta Schwarz özvegyétől a szabadalmat és azt felhasználva építette meg cége azt az óriási léghajót is, ami 1931 tavaszán, már utasokkal a fedélzetén, megérkezett Budapestre.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!