Facebook hozzászólás
323

A friss fűszernövények csodát tesznek!

A levesek és egytálételek alfája és omegája a fűszerezés. Ezeknek a fogásoknak az elkészítéséhez a legalapvetőbb adalékanyagok a friss konyhai füvek és a szárított fűszerek.

A zöldfűszerek használata szinte kötelező, elvégre ezek biztossá teszik a főzés sikerét. Mellékelten az ételeink étvágygerjesztő hatását fokozó, illatos füvekből gyűjtöttünk egy csokorra valót. A friss fűszernövények felhasználásakor abból indulunk ki, hogy ezek mindegyikének egy csomója egy evőkanálnyi szárított fűszernek felel meg. Ha be tudjuk szerezni, inkább adjunk az ételbe friss, mint szárított fűszernövényeket.

 

Alapszabály, hogy a szárított vagy őrölt fűszereket a főzés elején, a frisseket pedig mindig a végén tesszük az ételhez. A friss konyhai füveket egy kis vízzel megpermetezve, műanyag fóliában néhány napig eltarthatjuk a hűtőszekrényben. Finomra vágva a mélyhűtőben hosszabb ideig is elállnak. Nagyobb mennyiségű fűszernövény megfelelően csomagolt mélyhűtéséhez az apróra vágott füveket terítsük ki egy nagyobb lemezre, úgy fagyasszuk le, azután mélyhűtő tasakokban adagonként tároljuk. Ha azt szeretnénk, hogy mindig legyen kéznél friss zöldfűszerünk, akkor érdemes saját növénykertet létesíteni. Számos, igénytelen fűszernövény él meg az ablakpárkányra állított cserepekben. Fontos, hogy a növény sok friss levegőhöz és fényhez jusson.

Zöldfűszereket egész évben lehet kapni kicsi cserepekben, felaprítva pedig vásárolhatunk petrezselymet, metélőhagymát és turbolyát, de alkalomadtán majoránnát, kakukkfüvet és rozmaringot is. A friss fűszernövényeket ecetben vagy olajban, illetve sóban is konzerválhatjuk. Sóval a felaprózott növényeket 5:1 arányban keverjük. A keveréket azután kis tárolóedényekbe vagy üvegekbe töltjük, jól belepréseljük, és gondosan lezárjuk. Fémtetőket ne használjunk, mert könnyen oxidálódnak.

Az ecetben, olajban tárolt, megmosott és felaprított fűszernövényeket szintén színültig töltött edénykékbe tesszük. Ilyenkor is szorosan lenyomkodjuk, azután az edény pereméig felöntjük borecettel vagy olívaolajjal, így bármikor kivehetjük, és kedvünkre feldolgozhatjuk a kívánt adagot.

A friss fűszernövényeket soha ne aprítsuk fa vágódeszkán, mert a fa igen gyorsan felszívja a növényi nedveket, ezzel fontos vitaminok és ásványi anyagok mennek veszendőbe. Ezért inkább műanyag vagy porcelánlapon vágjuk fel őket.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!