Facebook hozzászólás
244

A gazdagok buknak a legtöbbet a betörésen

Budapesten, azon belül is a jómódúnak számító I., II. és XII. kerületben, a pesti oldalon pedig a XXIII. kerületi Soroksáron volt a legtöbb betörés tavaly. A biztosítási kártérítési igények száma is ennek megfelelően alakul: Budán darabszámra jóval több, mint a szegényebb kerületekben, ám a kifizetett összeg messze elmarad a valós értéktől. A jómódúak akár éjjeli őrrel is őriztetik a vagyonukat, de nem törődnek a biztosításukkal.

Kép: Pixabay

Annak ellenére, hogy a kifejezetten gazdagnak számító budai kerületekben az ott élők többsége nagy gondot fordít különféle biztonsági berendezések és egyéb „betörésgátló” megoldások működtetésére, a legtöbb lakásfeltörést ezekben a kerületekben regisztrálták tavaly. Az I., a II. és a XII. kerületben egy év alatt összesen mintegy ezer betörést jelentettek, ami csaknem a fele a pesti oldalon történt összes többi hasonló esetnek. A vagyonokat érő ingatlanokat a biztonsági szolgálatokhoz is bekötött riasztók mellett időnként elképzelhetetlen luxusmegoldásokkal is őrzik – akár a birtok kertjébe, vagy pontosan a ház bejárata elé telepített saját éjjeli őrrel –, mégis általában nekik a legnagyobb csalódás a biztosítási kártérítés összege, ha mégis kirabolják a házukat – ismertette Németh Péter. A CLB Független Biztosítási Alkusz Kft. kommunikációs és értékesítési igazgatója szerint az otthontérkép.hu internetes portál által közzétett bűntérképnek csaknem hajszálpontosan a negatívja lehetne egy biztosítási atlasz, amely azt ábrázolná, hogy az egyes kerületekben élők a valós vagyonuknak megfelelő összegre kötöttek-e biztosítást.

Hosszú évek tapasztalata alapján Németh állítja: a kártérítési összegek csaknem minden alkalommal csalódást okoznak a jómódú negyedekben élő, nagy értékű ingatlanok tulajdonosainak. Nem mintha nem kötöttek volna az értékeiknek megfelelő biztosítást, ám a szerződések többsége 5-10 évnél is régebbi, ezért elavult, korszerűtlen, s bár drága is, nem követte a tulajdonos vagyongyarapodását. Több százmilliós, esetenként 1-2 milliárd forintos ingatlanokról beszélünk – mondta Németh -, amelyek nem, vagy nagyon ritkán cserélnek gazdát, ezért a biztosítási szerződés sem kerül terítékre. A tulajdonos gondosan megkötötte valamikor az akkori legjobb szerződést, fizeti a részleteket, s a tartalommal egészen addig nem foglalkozik, amíg nem muszáj. Vagyis, amíg fel nem törik a házát, s ki nem rabolják. Akkor viszont hidegzuhanyként éri, hogy a drága biztosítására a valós kárértéknek esetleg csak a töredékét kapja.  A vagyona ugyanis gyarapodott – drágább tévét, mosógépet, új bútort, stb. vett –, ám a biztosításával nem követte a vagyongyarapodást, nem növelte a biztosított értéket. Az ilyen ügyfél azt sem tudja, hogy az 5-10 évvel ezelőtti kötött szerződések elavult konstrukciók, ma már korszerűbb, olcsóbb, összességében jobb feltételeket tartalmazó biztosításokat kínálnak. Az úgynevezett értékkövetés ugyanis nem jelenti a biztosítás drágulását, sőt: a régi szerződés megújításakor olcsóbbra lehet váltani.

Érdekes megfigyelés: a szerényebb körülmények között élők jobban figyelnek a biztosításukra, igaz, az olcsóbb lakások gyakrabban cserélnek gazdát, s olyankor a biztosítás is terítékre kerül.

Hosszú hétvégén nagyobb veszélyben van a lakás!
Tizenhét százalékkal nő a betörések száma a hosszú hétvégéken, s az okozott kár átlagosan félmillió forint. Évente csaknem 25 ezer ingatlant törnek fel, a betöréses lopások mintegy 15, a rongálások 27, az egyéb lopások 17 százalékában hétvégi ház a célpont.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Milyen vászonképet adjak ajándékba?

Születésnapok, névnapok, diplomaosztók, karácsony vagy évforduló – ha egyedi ajándékkal szeretnél kedveskedni…

Penész megszüntetése páramentesítővel

Amikor légszennyezettségről beszélünk, elsősorban a kipufogógázra, az üvegházhatású szennyező anyagokra, a füstölgő…
1 / 3 453

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!