Facebook hozzászólás
301

A kisvakond és a riasztó

A vakond hasznos állat, ám időnként képes dimbes-dombos tájjá változtatni kertünket, gyepszőnyegünket

Sokan meglepődnek, amikor megtudják, hogy a kiskertek „réme”, a vakond a védett állatfajok közé tartozik. Ha meg akarunk szabadulni a virágágyásunkat, gyepszőnyegünket dimbes-dombos tájjá változtató, föld alatti alagútépítő „mestertől”, tanácsos olyan védekezési formát választanunk, amellyel csupán elriasztjuk a hívatlan vendéget.

Az alábbiakban megpróbáljuk összefoglalni az eddig ismert vakond-riasztó módszereket. Először fel kell deríteni, melyek a használatban lévő vakond-járatok. Egyengessük el este a vakondtúrásokat, így másnap reggel a friss túrásokból következtethetünk az aktuális útvonalra. A vakond föld alatti életmódja folytán gyakorlatilag vak, tájékozódásában a szagló- és hallóképessége játszik fontos szerepet. Így nekünk is ezekre a szerveire kell hatnunk.

Kertészgenerációk sora által alkalmazott eljárás a terpentinnel vagy petróleummal átitatott rongycsomó elhelyezése a járatban. Fontos, hogy minden friss túrásba helyezzünk el egy-egy ilyen rongycsomót. Sokak szerint a kátrány is hatásos, mások az aprított fokhagymára esküsznek. Mindegyik megoldás arra alapszik, hogy a vakond orra rendkívül érzékeny az anyagok által kibocsátott erős illatokra, így inkább szedi a sátorfáját és odébbáll.

Gyakori tanács a vakond elriasztására alkalmas növények ültetése. Ezek közé tartozik az Euphorbia lathyris, amelyet magyarul emlegetnek hasindító kutyatejként, nagy sárfű vagy kerti sárfűkén is. Angolszász elnevezése a „Mole plant” (vakond-növény), illetve „Petroleum plant” (petróleumnövény). Évelő növény, nálunk fagymentes helyekre dísznövényként ültetik. A növény minden része – így a föld alatti része is – mérgező tejnedvet termel, melynek illata emlékeztet a petróleum szagára. Ez a tejnedv azonban csak a növény sérülésekor kerül a felszínre, és mivel a vakond a növényeket nem károsítja, előfordulhat, hogy azt akadályként egyszerűen kikerüli. Kisgyermekes családok esetén ez a növény mérgező volta miatt nem ajánlott.

A vakond problémára megoldást ígérő másik növény a földi- vagy más néven gyalogbodza (Sambucus ebulus), melynek levágott szárát kell a vakond járataiba bedugni. Ez az évelő növény szintén mérgező (nem szabad összetévesztenünk a házi-kertekben gyakori fás szárú feketebodzával), közútjaink mentén gyomnövényként gyakran előfordul.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Stílusos női cipők a trendek tükrében

Ahogy az évszakok változnak, úgy változnak az irányzatok - ideértve a legújabb női cipőket - és a trendek is. A…

Válassza Sherlock Holmes pipáját!

Gyakran úgy gondolunk a pipázásra, mint egy divatjamúlt tevékenységre, amely az előkelő urak ráérős szenvedélye,…
1 / 3 453

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!