Facebook hozzászólás
1 901

Álomburkolatok álomkertekbe – csak kreatívan!

A kert sokak számára az otthon egyik legfontosabb része. Azonban amellett, hogy szépségre kell törekednünk, nem szabad figyelmen kívül hagyni a praktikus szempontokat sem. Kertépítő szakértőnk segít!

Ki az, aki nem szereti élvezni a nap legelső sugarait, majd a melegebb idő érkeztével a családdal, barátokkal eltölteni egy kellemes grillvacsorával egybekötött estét a kertben vagy a teraszon? Persze fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk arra, hogy az esztétikumot összehangoljuk a használhatósággal – és persze a biztonsággal -, így például a medence mellett legyen csúszásmentes a burkolat, a kerti bútorok megfelelő felületre legyenek kitéve, vagy a kertünk egyes részeit összekötő pontok között legyenek dekoratív tipegők. Arról, hogy miként lehet a kertben játéklehetőségeket úgy kialakítanunk, hogy a helyek, eszközök és növények is veszélytelenek legyenek, itt olvashatsz! Tóth Ádám kertépítővel, Kertguruval összegyűjtöttük a hasznos és érdekes tudnivalókat a kerti térburkolat egyszerű és praktikus vagy letisztult és nagyvonalú kialakításáról.

A tipegő a füves területet átszelő, valamint a ház körüli járdaszakaszok, járófelületek elnevezése: kellemes, természetes látványt nyújtó, egyszerűen kivitelezhető kerti út, lehet rusztikus vagy modern, szabályos vagy szabálytalan kialakítású, készülhet mészkőből, cirmos kvarcitból, de márványból is. A tipegőköveket az út kívánt vonalában olyan távolságra és térállásra tesszük le egymástól, hogy egy-egy kényelmes lépéssel elérhető legyen a következő kő. Ha gyepben helyezzük el, akkor annyira süllyesszük le, hogy a fűnyírást ne akadályozza.

Kertguru-tippek:
A szabálytalan tipegők közötti hézagokat gyeptéglával, de akár kőőrleménnyel – például gyöngykaviccsal – is ki lehet tölteni.
Ha a gyermekünket is be szeretnénk vonni kertünk szépítésébe, akkor egy zsáknyi hobbibeton és nagy lapulevelek (mint nyomóminta) felhasználásával egyedi, saját kezűleg gyártott tipegőket is készíthetünk és rakhatunk le a kertben.
Egyedi rusztikus tipegőket készíthetünk folyami kavicsok felhasználásával is: műanyag tálca aljába tesszük a kavicsokat, majd kisebb mennyiségben betont öntünk rá, és hagyjuk megszilárdulni. Így a járófelszínen a kavicsok lesznek láthatók.
A kerti burkolat feladata az, hogy segítse a közlekedést a kertben, s harmonikus kapcsolatot teremtsen a lakóház, a telken fekvő egyéb építmények és a növényekkel beültetett terek között. A burkolatokról többnyire érzelmi alapon döntünk, pedig ha a ház közelében lévő teraszról, kerti napozóról van szó, akkor optikai súlyponttá válhat, ezért részletekben gazdagabb kialakítást igényel. Ha csupán az a feladata, hogy A pontot B ponttal összekösse, akkor a díszítő hatás szerepe alárendelt.

A térkövezés, térburkolás sok esetben a kert kialakításának legköltségesebb, de egyik legtartósabb eleme is, ezért döntsünk megfontoltan! A típus megválasztása a telek karakterétől, a kertben és házban felhasznált építőanyagoktól, de még inkább a burkolólapok árától függ, így több szempontot érdemes figyelembe venni: a térburkolat stílusát (illeszkedjen a lakóház, illetve kerttervezés során a megálmodott „zöldsziget” stílusához), funkcióját, anyagát és a későbbiek során felmerülő fenntartási szempontokat (például a faburkolatok esetében rendszeres felületkezelés szükséges).

A kisebb elemekkel (klinkertégla, gránit kockakő stb.) végzett burkolás bonyolultabb formák kialakítását teszi lehetővé, illetve a felületstruktúrák gazdagabb választékát nyújtja. Való igaz, hogy többe kerülnek, mint a szilárd járófelületek kialakítására leggyakrabban használt beton vagy terméskő burkolólapok, ez azonban a körülményesebb lerakás munkaköltségéből adódik. Nem feltétlenül jó gondolkodás az, ha a költségeket úgy akarjuk csökkenteni, hogy az alapozással takarékoskodunk, vagy nem ügyelünk a pontos fugavezetésre. Ha így teszünk, akkor a leburkolt felület hamarosan elgyomosodik, egyenetlenné és így minden bizonnyal balesetveszélyessé is válik. A kiselemes burkolat előnye, hogy a tekintetet magára vonja, és önálló díszítőelemmé válik a kertben.

Kerguru-tipp:
A kimondottan rusztikus, romantikus kertekben kellemes látványt nyújtanak a fagy- és kopásálló, tégla hatású térkövek, amelyek lerakásával többféleképpen is „játszhatunk”, más- más hatást elérve ezzel. A belső terekben – étkezőben, konyhában, nappaliban – is használhatunk ilyet, akár csak bizonyos elemeket elkészítve belőle,abszolút harmóniát teremtve ezzel a kinti és benti tér között.

Megannyi térkőtípusból választhatunk, amivel tökéletes harmóniát teremthetünk az esztétikai igények és a kert használhatósága között. Megfelelő szakember segítségével, szakértő szempontok alapján kiválaszthatjuk ízlésünknek, pénztárcánknak és kertünk funkcionalitásának leginkább megfelelő térkő burkolatot. A térkő egyik pozitívuma, hogy javítható, újra felszedhető és átépíthető a befedett felület, valamint számtalan színben, formában és mintákkal elérhető, így sokoldalúan felhasználható – például dekorációként, de a kertbe illő, csodaszép bográcsozó és tűzrakó helyeket is lehet készíteni megfelelő anyagú térkövekből.

Kertguru-tipp:
Kertépítőként sokszor találkozhatunk saját kezűleg letett térkövekkel. Gyakori probléma a süllyedés, az egyenetlenség, emiatt tócsák képződnek eső után. Ha mindenkepp DIY-küldetésbe vágunk, fordítsunk nagyobb figyelmet a megfelelő aládolgozásra, ami a későbbiekben is biztosítja a felület egyenletességét!

A gránit vagy bazalt kockakövek bányakövekből kialakított kemény burkolóanyagok, szürke színűek és kocka esetleg tégla alakúak. Nagy terhelést képesek elviselni, ezért régebben tartós útburkolatokat készítettek belőlük. Újakat beszerezni igen drága, de öreg útburkolatok felbontásakor hozzájuthatnunk használt kockakövekhez, és így spórolhatunk. Mivel a gránit és a bazalt sok helyen idegenszerűen hat, csak körültekintéssel alkalmazzuk! Kemény és városias hatású, de ahol illeszkedik a környezetbe, felületburkolásra vagy akár virágágy szegélyezésére is kiválóan használható.

A kavicsburkolat többféle célra használható a kertben. Laza elrendezésben, markáns levelű növényekkel társítva japános hatást kelt, és különösen hatásos burkolatokat készíthetünk, ha szorosan egymás mellé rakjuk őket úgy, hogy a legömbölyített végük azonos magasságban álljon. Ez esetben viszont gránit kockakövek, klinker éltéglasor vagy beton szegélylapok felhasználásával megfelelő szegélyt is ki kell alakítanunk. A kavicsokon azonban általában nehéz a járás, emiatt inkább csak dekorációra szolgáló felületek burkolására alkalmasak.

Kertguru-tipp:
A kavicsokat sima lapjukkal felfelé lerakva könnyebbé tehetjük a burkolt felületen járást.

A lágy burkolat – például mosott gyöngykavics, kőzúzalék vagy aprított fakéreg – ideális megoldás kis területeken, kertekben, ahová csak kevés növényt tudunk ültetni, ugyanakkor szeretnénk, hogy azok környezete mindig tiszta és ápolt legyen. Ez a burkolási mód vidéki, elővárosi vagy szűk városi kertekben egyaránt jól alkalmazható. Egyik előnye, hogy ezeken könnyebb a járás, mint a köveken, lényegesen kevesebb gondozást igényelnek, mint a növényzet borította felületek, és nem utolsósorban olcsón előállíthatók.

Kertguru-tipp:
Valamennyi lágy burkolathoz szilárd szegélyt kell kialakítanunk, mert hajlamosak a szétnyomódásra. A szegélyeken belül a felületek könnyen gondozhatók: a zúzalék vagy gyöngykavics között nőtt gyomok vegyszeres permetezéssel, kapálással elpusztíthatók, esetleg kézzel könnyen kihúzhatók eső után. Az ilyen kertek megtervezésekor törekedjünk arra, hogy az összkép inkább véletlenszerű és természetes hatású legyen.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!