Facebook hozzászólás
319

Ínycsiklandó antioxidáns

A legtöbb felnőtt kávézik, mert a kávé finom, és mert élénkíti a szervezetet. Mindemellett napi két-három csésze fekete elfogyasztása kifejezetten egészséges: része a sokat emlegetett helyes táplálkozásnak, amely véd az öregedést gyorsító folyamatok és a sejtműködést károsan befolyásoló szabadgyökök elszaporodása ellen. Antioxidáns, amiről az utóbbi években bebizonyították, hogy nélkülözhetetlenek az egészség megóvásában.

A civilizált társadalomban számos káros hatás éri a szervezetet. A dohányzásról le lehet szokni, a légszennyezettség vagy a stressz ellen azonban nehéz védekezni a mindennapi életben. Miután szervezetünk természetes, belső antioxidáns-rendszere csak határok között képes kontroll alatt tartani a keletkező sejtkárosító anyagokat, nagyon fontos, hogy megfelelő életmóddal és bizonyos tápanyagok rendszeres fogyasztásával tudatosan védekezzünk a minket érő káros hatások ellen. A legismertebb antioxidánsok az A-, a C- és az E-vitamin, de ide sorolható rengeteg, a zöldségek, gyümölcsök színét adó anyag, és ilyenek a vörösborban, a kakaóban vagy a kávéban is megtalálható fenoloidvegyületek, elsősorban a polifenolok.

A kávé, bár kis mennyiségben tartalmaz niacint, káliumot, magnéziumot és mangánt is, kedvező élettani hatásait alapvetően koffeintartalmának és a benne levő nagy mennyiségű antioxidánsnak köszönheti. A még feldolgozatlan zöld kávé természetes polifenoltartalma kiemelkedően értékes, többszörösen meghaladja például a zöld teáét, és túllépi a narancs, az áfonya, a málna vagy a citrusok antioxidánsszintjét is.

A gabonafélék mellett a világ legkeresettebb árucikke ennek köszönhetően egész sor betegség megelőzésében segít, derül ki számos, az utóbbi években végzett kutatásból. A polifenol-bevitellel állhat kapcsolatban, hogy csökkenti egyes krónikus vagy degeneratív betegségek, például a rák, a II. típusú cukorbetegség, a gyulladások és a májkárosodások kialakulásának kockázatát. Egyre több bizonyíték szól a kávé idegrendszeri leépüléssel járó betegségekre, például a Parkinson-, az Alzheimer-kórra vagy az időskori dementiára, azaz az elbutulásra gyakorolt feltételezett pozitív hatása mellett is – állítja a Nestlé dieteikusa.

A fekete koffeintartalma szintén jótékony hatású: a Menedzsment Fórum egyik cikke szerint kétcsészényi feketében lévő koffein elfogyasztása a testedzés előtt akár 50 százalékkal csökkentheti a sportolás után jelentkező izomfájdalmat és izomlázat. A koffeint a gyógyszeriparban is hasznosítják, például a fejfájás elleni tabletták hatóanyagaként vagy az asztma, a szívgyengeség és a morfiummérgezés kezelésére.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!