Facebook hozzászólás
685

Komposztálni nagyon jó!

Mindig vegyszermentes, természetes legyen a termesztett növények tápanyaga, ez a biokertészkedés egyik lényegi eleme. Az istállótrágya mellett nagyszerű alternatíva a komposzt, melyet mi is előállíthatunk otthon egyszerűen, kis befektetéssel. A komposztálással egyúttal egy csapásra megszabadulhatunk a kerti zöldhulladéktól, ágaktól, fűnyesedéktől, lehullott levelektől, sőt, még a háztartási szemét bizonyos részei is komposztálhatóak! 

A komposztban a szerves eredetű anyagok, például a fa, vagy sövénymetszés nyesedéke, a lenyírt fű maradéka, a lepotyogott gyümölcsök, de például kávézacc, teafű, kartonpapír, elhervadt, elhalt szobanövények, vágott virág, növényevő állatok ürüléke értékes, a kertben használható tápanyaggá bomlanak le.

Komposzt a kézben, Kép: Megyeri Szabolcs
Kész komposzt,Kép: Megyeri Szabolcs

Mindehhez csupán komposztálóláda, komposztanyag, víz, és egy vasvilla szükségesek, és egy kevés tanulás a komposztálás mikéntjéről. Ajánlott a komposztálóhelyet a kert egy ritkábban használt, félárnyékos szegletében kijelölni, nem a szag miatt, ugyanis a szakszerűen kezelt komposztnak egyáltalán nincs bántó szaga.

Komposzttal táplált zöldségek, Kép: Megyeri Sazbolcs
Komposzttal táplált zöldségek, Kép: Megyeri Sazbolcs

Maga a komposztálóláda lehet bolti, vagy házilag készített alkalmatosság, utóbbi esetben csak kevés alapanyag kell (deszkák, vagy rudak és pár méter drótháló például), meg persze némi kézügyesség. A láda feltöltése után már csak arra kell figyelni, hogy a komposzt ne száradjon ki, de ne is legyen túl nedves, valamint egy-két havonta tanácsos a kupacot vasvillával átforgatni.

Az első feltöltésnél ne tömjük teljesen tele a komposztálóládát nyesedékkel, levelekkel, inkább fokozatosan adagoljuk a belevalókat a vegyes komposzthoz. Vigyázat, a komposztba nem rakható nem növényevő állattól származó ürülék, ömlesztett háztartási szemét, műanyag holmi, vagy építési törmelék. A helyesen kezelt komposztládából már fél év múlva értékes, a dísznövények, zöldségek számára nélkülözhetetlen tápanyagot porciózhatunk ki.

A téli hónapok sokszor tétlenségre ítélik a kertbarátokat. Ilyenkor a legkisebb értelmesen elvégezhető munkának is tudunk örülni. Ilyen például az évek alatt összegyűlt, már földdé érett komposztunk átrostálása. Az átszitált finom szemcséjű, melegebb napokon finom illatú talajkeverék aztán kiválóan alkalmas mind a vetésre, mind a palántanevelésre.

(Forrás: Megyeri Szabolcs kertész)

Mi kell ahhoz, hogy egy kert bio legyen?
A piacon járva kelve széles a kínálatban talál az ember bio zöldséget, bio gyümölcsöt és számos különböző bio jelzéssel ellátott egyéb terméket. Mivel ezek a portékák rendszerint drágábbak, viszont kecsegtető az, hogy termesztésüknél nem használtak vegyszert, szívesen megvásárolják azokat a tudatos vásárlók és az érdeklődők. Joggal fordul meg azonban ilyenkor a fejekben, hogy vajon a saját kertekben is termelhetünk-e ilyen módon? A válasz az, hogy tulajdonképpen igen, viszont ehhez sok mindenre oda kell figyelni. Például kapásból felejtsd el a gyomirtót és a növényvédő szereket!


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!