Facebook hozzászólás
334

Látványos praktikák

Otthonunk folyamatosan változik, követve életünk változásait. A lakás burkolatai is részei ennek az átalakulásnak, s ugyanúgy igyekeznek megfelelni a legújabb környezeti, szociális és életmódbeli kihívásoknak, mint mi magunk. A konyhát, fürdőt, teraszt vagy akár a lakóhelyiségeket is díszítő kerámiaburkolatokban ötvöződik technika, stílus és esztétikai minőség, ezért sem könnyű választani közülük. Az éppen aktuális divatirányzat, környezeti megfontolások ugyanúgy fontos szerepet játszhatnak a döntésben, mint a praktikus szempontok, a kopás- és fagyállóság vagy a csúszásmentesség.

A kerámialapokat ősidők óta használják, és ma ezek az egyik leginkább tartós burkolatok. A technika fejlődésének köszönhetően igazi dekorációs elemekké is váltak a számtalan színben, felülettel és mintázattal gyártott termékcsaládok. A bármely helyiségben és felületen használható kemény, ellenálló anyagok bármekkora súlyt elbírnak, ellenállnak a kemikáliáknak, felületük is nehezen sérül, éppen ezért számtalan felhasználási módjuk van minőségi kompromisszum nélkül. A különböző típusok azonban eltérő tulajdonságúak, így felhasználási területük sem azonos.

[galeria azonosito=”old_185″ nyitokep=”” kepalairas=””]Napjaink egyik szembetűnő újdonsága

az agyag, homok és más természetes összetevők elegyéből magas hőmérsékleten égetett lapok

Teljes életciklusában öko
Összevetve más országbeli termékekkel, az Olaszországban gyártott burkolatoknak a teljes életciklust tekintve kevesebb a negatív környezeti hatásuk. Szigorú szabályok vonatkoznak a bányászat környezeti hatásának minimalizálására – például a terület remediációjára (megjavítására) – és az energiafelhasználás csökkentésére, de a gyártási folyamat a legjelentősebb veszélyeztető tényező. Az olasz kerámiaipari szövetség adatai szerint azonban ma már a légkört szennyező anyagok 90 százalékát kiszűrik a tisztítóüzemekben, az iparág vízfelhasználását pedig a már egyszer használt víz újrahasznosításával sikerült redukálni. A gyártás során keletkező hulladék nagy részét feldolgozzák, ami nemcsak a szemét mennyiségét, hanem a szükséges nyersanyagét is csökkenti. A szektor ma már kevesebb, mint feleannyi hő- és elektromos energiát használ egy négyzetméter burkolat gyártásához, mint húsz évvel ezelőtt. Az életciklus további részei is kedvezőek környezeti szempontból: a ragasztók és fugázók többsége nem káros az egészségre, és minden más fal- és padlóburkolatnál hosszabb élettartamuk is környezetkímélővé teszi a csempéket. Hasznos életük végén pedig különösebb kockázat nélkül kerülhetnek a szemétlerakókba.

 hatalmas méretválasztéka: lehet néhány centiméteres mozaik vagy akár egyméteres padlólap. A vastagság is változó: létezik 5 milliméter vékony és 20-25 milliméter vastag változat is. A színek és textúrák tárháza is rohamosan bővül a mázas technológiák fejlődésének köszönhetően. Bár a máz nélküli lapok színválasztéka szűkebb, ez nem feltétlenül korlátot jelent, inkább stílusjegyet, mint például a természetes hangulatot idéző cotto esetében. A változatos megjelenésű burkolatok új belsőépítészeti lehetőségeket is tartogatnak. Használatuk nem szűkül a konyha és fürdőszoba terére. Igaz, az amerikai konyha térnyerésével a nyolcvanas években egyszer már megjelent a nappalik padlóján a hidegburkolat, most a trend újszerűsége az, hogy a kerámia úgy költözik be a szobákba, mintha más anyag lenne. A 21. századi technológiák ugyanis megengedik ezt. Előfordulhat, hogy a falikárpit valójában nem textilből és a „parketta" nem fából készült. Sőt, a hálószobától vagy az étkezőtől sem idegen ma egy fotómontázs a falon, ami szintén lehet kerámiából. A különleges eljárásoknak köszönhetően a mázas vagy mázatlan kőporcelán a vizes helyiségekben is egyre különlegesebb dísz földön és falon.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!