Facebook hozzászólás
201

Védjegy a tojáson

Húsvétra már választhatunk: polcokon a minőségi, biztonságos és magyar tojás

 2005. márciusától az üzletek polcain megjelenik a Védjeggyel jelölt tojás. Az ‘Egészséges Tojás’ névre keresztelt védjegyet azon termelők pecsételhetik a tojásra, akik vállalták a Védjegy Kódexe által állított szigorúbb élelmiszerbiztonsági követelményeknek való megfelelést. Így a védjeggyel jelölt tojások vásárlásakor a fogyasztó garantált minőségű, biztonságos körülmények között előállított magyar terméket kap. A védjegyes tojást a tojás dobozán és magán a tojáson feltüntetett magyar korona szimbólumról ismerhetik fel a vásárlók.

 A tojástermelők az utóbbi években több problémával is szembesültek: az EU csatlakozással együtt járó szigorúbb élelmiszerbiztonsági elvárások, versenyképességük megőrzése az exportban, az import tojások okozta erős belkereskedelmi verseny, valamint a nyári szalmonellás megbetegedések nyomán kialakult óvatos fogyasztói hozzáállás, mind abba az irányba mutattak, hogy igény van a minőségi tojástermelésre, és az így termelt kiváló minőségű áru megkülönböztetésére

A nemzetközi példákat is megvizsgálva egyértelművé vált, hogy nem Magyarország az első, ahol ezek a problémák jelentkeztek. Európa néhány országa már évekkel ezelőtt bevezette saját védjegyrendszerét (Nagy-Britannia – Lion Quality Eggs, Németország – GGE/KAT, Ausztria – Frischeier). Nagy-Britanniában a ’80-as évek óta működik igen nagy sikerrel a Lion Quality program, melynek köszönhetően a vásárlók 80%-a nem választ más tojást, így például a néhány évvel ezelőtti spanyol szalmonellás tojások már nem is keltek el a polcokról.

A még biztonságosabb tojástermelés érdekében és egészségünk védelmében a Baromfi Termék Tanács (BTT) 2003-2004 év során kidolgozta, majd 2004. év végén EGÉSZSÉGES TOJÁS néven elindította védjegy-programját, melynek eredményeképpen a termelők 2005. márciusra készültek fel a védjegyes tojások piacra juttatására. A vásárlók így a közelgő Húsvétkor természetesen már ezekből válogathatnak.

Az előkészítés során a BTT együttműködött különböző szakmai szervezetekkel, létrehozta a szükséges szakértőkből álló bizottságot, s egyeztetett a Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium, az Agrár Marketing Centrum, a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal érintett kollégáival, valamint a fent említett külföldi programok vezetőivel, ahonnan egyértelmű megerősítést kapott. Mindezek után készülhetett el Dr. Bitay Zoltán vezetésével a védjegy Működési Szabályzata, s végül a technikai feltételek megteremtésével zöld jelzést kapott a védjegyes tojás.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Milyen vászonképet adjak ajándékba?

Születésnapok, névnapok, diplomaosztók, karácsony vagy évforduló – ha egyedi ajándékkal szeretnél kedveskedni…

Penész megszüntetése páramentesítővel

Amikor légszennyezettségről beszélünk, elsősorban a kipufogógázra, az üvegházhatású szennyező anyagokra, a füstölgő…
1 / 3 453

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!