Facebook hozzászólás
854

Bántalmazó életközösségnek minősül minden válás és szakítás

Szakítunk és elválunk, de ez közel sem olyan egyszerű, mint amilyennek tűnik. Megsínylik a gyermekek, de felnőttek is ritkán kerülnek ki ép lélekkel a megromlott házasságokból, különösen, ha az korábban, mint gazdasági életközösség is kielégítően  működött.

Kép:Életforma archív

Tudomásul kell vennünk, hogy a XXI. század a családok újrafelosztásának az évszázada. Belegondolni is rémes, hogy a világon éves szinten kétszer annyi nő hal meg családon belüli erőszak áldozataként, mint a napjainkban zajló háborúkban a katonák. Nők és férfiak milliói élnek olyan párkapcsolatban, amely nem méltó hozzájuk. Szakítunk és elválunk, de ez közel sem olyan egyszerű, mint amilyennek tűnik. Megsínylik a gyermekek, de felnőttek is ritkán kerülnek ki ép lélekkel a megromlott házasságokból, különösen, ha az korábban, mint gazdasági életközösség is kielégítően  működött.

„Kimondhatjuk, hogy szinte minden válással, vagy szakítással végződő hosszabb párkapcsolat bántalmazó életközösségnek minősül, hiszen ha nem is csattannak el pofonok, mindenütt jelen van a lelki terror, azaz az egymás feletti uralkodni akarás. Kérdés, hogy van-e kiút és, ha igen, elég-e ehhez a módosított, intim partnerek egymás elleni erőszakos cselekményeit büntetni rendelő BTK. Méginkább foglalkoztat minket, mint Gyermekes Társkeresőket az a kérdés, hogy a bántalmazások után marad-e még bármi illúziója a traumatizált személyiségnek a másik nem iránt” – mondta Dr. Szöőr Anna jogász-pszichológus, aki szerint a válasz elkeserítő.

„A BTK nem ad megoldást a családon belüli erőszakos ügyek rendezésére, mentálhigiénés szakemberek nélkül pedig szinte lehetetlen a lelki gyógyulás a már megromlott együttélést követő szakítás után. Ugyanakkor kizárólag tisztázott jogi helyzetben és gyógyult lélekkel kezdődhet a hosszútávra tervezett új párválasztás. Csakis stabil alapokra lehet erős várat építeni, ingoványos talajon még próbálkozni is kár. A bántalmazottaknak nem szabad egy életen át a beléjük beszélt, minden valóságot nélkülöző  bűntudattal élni, mert az melegágya az újabb és újabb bántalmazó párkapcsolatok kialakulásának” – tette hozzá a Gyermekes Társkereső Szolgálat vezetője, aki szerint az ördögi kör kizárólag az orvos, jogász, rendőr, pszichológus, pedagógus és szociális munkás szakemberek együttes munkája által szakítható csak meg.

Magyarországon évente mintegy 400 ezer nő és a hozzájuk tartozó gyermekek, hozzávetőleg egymillióan szenvednek el valamilyen családon belül bántalmazást. Párkapcsolaton belüli erőszak következtében pedig évente 70–100 nő hal meg. Évek óta működik segélyvonal, de támogató Facebook csoport is van.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Mi a német juhászkutya népszerűségének titka?

Nem lehet elvitatni, hogy az egyik legnépszerűbb fajta a német juhászkutya. Nemcsak munkakutyakánt lehet rá…

Stílusos női cipők a trendek tükrében

Ahogy az évszakok változnak, úgy változnak az irányzatok - ideértve a legújabb női cipőket - és a trendek is. A…
1 / 3 453

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!