Facebook hozzászólás
747

Egy rejtélyes női betegség

Március 31.: az endometriózis világnapja

Egyre több nőnél állapítanak meg endometriózist, ami megakadályozhatja, hogy édesanyává váljanak. De mi is pontosan ez a rejtélyes betegség? Miről ismerhetjük fel és hogyan szállhatunk szembe vele? Ezekről is lehetőség nyílik közösen gondolkodni az endometriózis világnapján.

„Szofi egy átlagos kislány, aki arra vár, hogy végre ő is átléphessen a felnőtté válás küszöbén. Amikor azonban ez bekövetkezik, fájdalom, fertőtlenítő illata, orvosi kezelések, és megalázás vár rá. Szofi élete gyökeresen megváltozik az első menstruációval, de senki nem tudja megmondani, mi a baja….” Így kezdődik kezdődik a Csendes gyilkos című könyv. Szerzője saját tapasztalatait összegzi az életét megkeserítő betegségről.

Ahogy sok nőnél, Dr. Jekkel Gabriella esetében is csupán évekkel később derült ki, hogy a modern kor egyik legtitokzatosabb betegségében szenved: “Az endometriózis mind a testet, mind a lelket felemészti azzal, hogy súlyosságától függően meddőséget okozhat. Könyvem megmutatja, milyen szenvedésen mehet át egy nő azért, hogy egyszer a kezében tarthassa a gyermekét.”  Ezt mondja az írónő, aki Beszélgessünk az endometriózisról! címmel Facebook-eseményt hozott létre az endometriózis világnapjának alkalmából. Itt várja sorstársait beszélgetésre, lelki tanácsadásra március 31-éig.

Egy könyv, mely segíthet az aluldiagnosztizált betegség megértésében. Fotó: Dr. Jekkel Gabriella
Egy könyv, mely segíthet az aluldiagnosztizált betegség megértésében. Fotó: Dr. Jekkel Gabriella

 

De mi is ez a rejtélyes betegség?

− Orvostól orvosig jártam, már szinte az első havi ciklusom megjelenésétől. Próbálták kideríteni, vajon mi okozhatja a problémáimat, amelyek mind kislányként, mind felnőttként megkeserítették az életemet – meséli a szerző, akit 17 évesen minősítettek meddőnek, de a baj igazi természetére csak 12 évvel később derült fény.

Az endometriózisnál a méhnyálkahártya kivándorol a méhből, ám továbbra is követi a ciklus változásait, így méhen kívül is felgyülemlik a véres váladék. Ennek hatására belső szervi összenövések és immunreakciók léphetnek fel, erős fájdalmakat okozva. A betegség érintheti a májat, vesét, tüdőt és bélrendszert, de akár az agyat is.

Elsődleges következménye a meddőség, de legalábbis az átlagosnál jóval nehezebb teherbeesés. Mik is lehetnek azok a tünetek, amik alapján érdemes gyanút fognunk? Például a nagyon erős és fájdalmas havi vérzés, s folyamatosan visszatérő fájdalmak a szexuális együttlétek esetén.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!