Facebook hozzászólás
297

Azért kell a tandíj, hogy a diákok ne a kocsmákba járjanak?

Az egyetemi tandíj fizetéséről nagyon megoszlanak a vélemények még a mai napig. Szülők, diákok, régi egyetemisták mind különbözően gondolkodnak. Egyesek úgy tartják, hogy igenis jó lenne, ha nálunk is bevezetnék a tandíj fizetését, mások pedig fel vannak háborodva….

Megkérdeztem ismerőseimet, barátaimat és tallózgattam a témában. Íme valóság egy nagy szelete:

Egy 35 éves férfi így nyilatkozott a témáról: „Legyen tandíj! Azt gondolom, hogy sokan azért járnak egyetemre, hogy ne kelljen dolgozniuk. Keressék meg rá a pénzt, ne a kocsmába járjanak.”

Véleményem szerint, ez nem feltétlenül felel meg a valóságnak. Valóban léteznek olyan főiskolák, és egyetemek, ahol nem kell beleszakadni a tanulásba, és több időt töltenek a diákok a sörözőkbe, mint a tanteremben. De olyan egyetemek is vannak, ahol nagyon kemény számonkérés van, és nem csak a vizsgaidőszakban! Sőt egyre több helyen bevezették a kötelező órahallgatást, ami azt jelenti, hogy ha három óránál többet hiányzik egy diák, azonnal megbuktatják.

Egy nehéz anyagi helyzetű diáklánnyal is beszéltem, aki őszintén elmesélte a jelenlegi helyzetét: „Azért tanulok, hogy előbbre juthassak és segíthessem a családomat. Jómagam a suli mellett dolgozom, nem iszom, nem dohányzom és még így is szükségem van a diákhitelre hogy egyről a kettőre jussak. Mindenki, aki a tandíj szükségességét forszírozza, azt szeretné előmozdítani, hogy minden úgy legyen, mint a feudalizmusban, csak a gazdagok gyerekei legyenek jogosultak a felsőfokú tanulásra, a melósok gyerekei pedig, húzzanak a gyárakban!”

Egy másik diák azonban a tandíj fizetése mellett rakta le a voksát: „Egyetértek a tandíj bevezetésével, hiszen valakinek a tanulás árát is meg kell fizetnie. Jogosnak tartom azt is, hogy ne az általam befizetett adóból tanuljon más! A tandíjmentességet kössék tanulmányi eredményhez, ezzel ösztönözzék a diákokat! Én most csinálom a második diplomámat, és az elsőt is, és a másodikat is költségtérítésesen végeztem.”

A munka mellett el lehet végezni az egyetemet, de csak levelezőn! De ugye az nem minden szakon lehetséges. A kérdés azonban az, hogy az a diploma mennyit ér, illetve, hogy munka mellett mennyi idő marad a tanulásra? Szerintem nem sok…





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!