Facebook hozzászólás
1 023

8 érdekesség Fülöp hercegről, aki ma lenne 100 éves

Két hónapja hunyt el, nem érhette meg a 100. születésnapját Fülöp edinburgh-i herceg. A világ II. Erzsébet királyné férjeként ismerte, ám ő több volt az Egyesült Királyságok uralkodónőjének társánál. Fülöp herceg élete bővelkedett különleges eseményekben és tragédiákban is.

2021. április 9-én elhunyt Fülöp herceg, aki ma ünnepelné a 100. születésnapját. A brit királyi házastársak közül ő állt a leghosszabb ideig az uralkodó mellett, és a brit királyi család legidősebb tagja volt. Születésnapján ma rá emlékezünk!

Több király cím tulajdonosa

Fülöp görög és dán herceg is volt. Születéséneke időpontjában ő volt a hatodik a görög trón várományosainak sorában. Édesapja András görög és dán herceg, édesanyja Alice battenbergi hercegnő voltak. Fülöpnek négy lánytestvérrel nőtt fel.

Családi tragédiák árnyékában

Családját gyermekkorában száműzték Görögországból, miután nagybátyja, Konstantin király a görög-török ​​háborúban lemondásra kényszerült. Apját, András herceget, aki a hadsereg tábornoka volt, árulással vádolták, így a családnak menekülnie kellett. Fülöpöt a rokonokhoz küldték Nagy-Britanniába, míg édesapja Monacóban telepedett le, édesanyja Svájcban kapott menedékjogot. Fülöp kamaszkorát is tragédiák árnyékolták be. Egyik nővérét, Cecilie-t, unokaöccseivel együtt repülőgép szerencsétlenségben vesztette el, nagybátyja és gyámja, Lord Milford Haven nem sokkal később csontvelő-rákban halt meg.

A brit HMS Ramillies csatahajó, melyen Fülöp 1940. januárjában kezdte meg szolgálatát.
(Foto: Wikimedia.org)

Háborús hős

Nővérei német nemesekhez mentek férjhez, ami sok nehézséget okozott a családban. Fülöp herceg a II. világháborúban a sógorai ellen harcolt. Fülöp bátorságáért egyébként elnyerte a görög háború Valor keresztjét.. A 18 éves Fülöp a 31 600 tonnás brit HMS Ramillies csatahajón kezdte meg a háborús szolgálatait 1940 januárjában. 1945. szeptember 2-án a ott volt a Tokió-öbölben a Whelp fedélzetén, amikor a japánok aláírták a fegyverletételt.

A világ leghosszabb házassága

Fülöp Erzsébettel való házasságkötése előtt lemondott görög és dán címeiről, hogy csatlakozzon az anglikán egyházhoz, és felvegye a Mountbatten nevet. Az esküvő napján, 1947. november 20-án, lett honosított brit állampolgár. A Westminster-székesegyházban díszes ceremónián mondták ki az igent. Fülöp nem hívta meg nővéreit a szertartásra, a német férjek és a háborús szembenállás miatt. Házasságuk a történelem leghosszabb királyi házassága volt.

A Windsor ház sorsa és Fülöp különleges neve

A  királyi pár éppen Kenyában vett részt a Nemzetközösségek találkozóján, amikor  Erzsébet édesapja, VI. György meghalt. A királynő trónra lépése előtt kérdés volt, hogy továbbra is a Windsor-ház marad-e a nevükben, vagy a férje miatt megváltoztatják. Fülöp herceg állítólag az Edinburgh-ház mellett állt ki, de  Winston Churchill miniszterelnökkel folytatott további beszélgetések után a királynő bejelentette, hogy a Windsor-ház folytatódik, ezért a mai napig Erzsébet királynő ezt a jelzőt viseli a nevében, míg Fülöp az Edinburgh-házét. Viszont így a néhai herceg az egyetlen az országban, aki nem adhatta a vezetéknevét a saját gyerekeinek.

Foto: Készítette: Allan Warren – A feltöltő saját munkája forrás. Wikimedia.org

Jótékonykodásból és sportból ötös

Fülöp 1957 óta védnöke volt több mint 800 szervezetnek, köztük a World Wildlife Fund, a British Heart Foundation és a Nemzetközi Lovas Alapítványnak is. Kiemelkedően fontos volt számára a sport és a környezetvédelem. Imádott lovaspólózni, ha tehette részt vett a csapatjátékban, és állítólag nagyon jó is volt benne.

Profi pilóta

Számos repülőgéptípus vezetésre képezték ki. 1953-ban a Királyi Légierőnél szolgált, a helikoptervezetői engedélyt 1956-ban szerezte meg. A pilótaengedélyt 1959-ben. 70. születésnapján már 5150 repülési órája volt. Tudott jachtot vezetni, sőt a jachtvezetési szabálykönyv megalkotásában is segédkezett.

Igazi talentum volt

A sporttevékenységeken kívül Fülöp hercegnek érdeklődött a művészetek iránt is. Élete során számos műalkotást gyűjtött – amelyek a királyi rezidenciákban kaptak helyet, többek között a Buckingham-palotában és a Windsori-kastélyban. Ő maga is festett, stílusa merész és színes volt. Számos könyvet írt, főleg környezeti, technológiai, lovas témákról. Imádta a gasztronómiát, köztudott volt róla, hogy gyakran ő irányította az előkészületeket a palota hivatalos vacsoráira, ha vendégek érkeztek hozzájuk.

Olvasd el ezt is Fülöp hercegről:

Nem csak Churchill, de Fülöp herceg is mesteri módon bánt az ecsettel



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

PÉLDA-KÉP

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!