Facebook hozzászólás
779

KOLONTÁR, DEVECSER, SOMLÓVÁSÁRHELY

10 éve a vörös iszap mindent vitt: épületeket, életeket, sorsokat

Tíz éve történt, de az érintett települések lakóinak életét a mai napig igazán ez nap, és ez a szörnyű esemény határozza meg. A MAL Zrt. Ajkai Timföldgyárának zagytározójából kiömlő több ezer köbméternyi veszélyes anyag egyik pillanatról a másikra megváltoztatta az itt élők életét. Írásunkban az elmúlt évek főbb történéseit idézzük vissza.

Tíz évvel ezelőtt pontosan ezen a napon, 2010. október 4-én szakadt át a MAL Zrt. Ajkai Timföldgyárának zagytározója és a mintegy 6-700 ezer köbméternyi pusztító vörös iszap hatalmas sebességgel indult meg a közeli települések, Kolontár, és Devecser felé, de a zagy Somlóvásárhely mélyebben fekvő részeit is elöntötte.

Átszakadt. Forrás: KIM, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11879232
Átszakadt. Forrás: KIM, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11879232

 

Az árhullám néhol két méter magasra is felcsapott, talán mindannyiunk emlékezetében még ott élnek a korabeli híradótudósítások: a házfalakon embermagasságban húzódó vöröses-barnás sávok, az elsodort gépjárművek, és félbetört villanypóznák döbbenetes, elborzasztó képei.

A lúgos, maró hatású anyag nemcsak óriási ökológiai és anyagi károkat okozott, de tíz ártatlan ember életét is követelte, további kétszázan pedig súlyos sérüléseket szenvedtek. A szennyező anyag belekerült a Torna-patakba, és a Marcalon keresztül eljutott a Rábába, onnan pedig a Mosoni-Dunába, majd végül a Dunába.

Az érintett falvakban a katasztrófa elhárítása ugyan viszonylag hamar megindult, ez azonban nem tudta fölülírni a megtörtént emberi tragédiákat, és főleg nem volt képes a hosszabb távú lelki sérüléseket megelőzni. Egy évvel a történtek után már arról lehetett hallani, hogy az érintett falvakban megnőtt a magas vérnyomással, az immunrendszerrel és a viselkedési zavarokkal kapcsolatos betegségek száma. Az emberek biztonságérzete lett oda egy pillanat alatt, a lelkekben keletkezett helyrehozhatatlan kár.

Az állam is tette a dolgát, a környezetvédelmi hatóság azonnali hatállyal felfüggesztette a cég tevékenységét, és büntetőeljárás indult ismeretlen tettes ellen, hogy kiderítsék, kit is terhel felelősség a történtek miatt.

A politikusok is szükségét érezték a megszólalásnak, a kormány részéről azonban már a kezdetektől a személyi felelősséget hangsúlyozták, és nagyrészt kizárták annak a lehetőségét, hogy itt valamiféle természeti katasztrófa történt volna; a hivatalok és az állami hatóságok felelőssége sem került hangsúlyosan szóba.

A Miniszterelnök az Index korabeli tudósítása szerint úgy nyilatkozott, hogy „Nem ismerünk olyan jelet, amely szerint természeti okai lennének a katasztrófának. Élünk a gyanúperrel, hogy itt emberi mulasztásról van szó.”





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!