Facebook hozzászólás
559

LÁTHATATLAN, ALATTOMOS ÁLLAPOT

12 ok, ami inkontinenciát okozhat

Magyarországon több mint 600 ezren küzdenek vizelettartási problémával, vagy más néven inkontinenciával. Az Inkontinencia Világhete, amely minden év június utolsó hetében tartanak, jó apropó arra, hogy számba vegyük, milyen okok állhatnak ennek a láthatatlan, ám alattomos állapotnak a hátterében.

A bél- vagy hólyagbetegségekkel járó tünetek a mai napig tabunak számítanak az érintett betegek számára, így sok a megkésett diagnózis és az elszalasztott rehabilitációs lehetőség. Felmérések szerint az érintettek alig fele mer erről a problémáról beszámolni orvosának. Így az érintettek túlnyomó többsége ellátatlan, aminek csak részben oka a tabu jelleg, mivel az érintettek egyszerűen azt sem tudják, hogy létezik.

 

Ne legyen tabutéma, ha becsurran. Fotó: Pixabay
Ne legyen tabutéma, ha becsurran. Fotó: Pixabay

 

Az inkontinencia akaratlan vizelet- vagy székletürítéssel járó, megfelelő kezelés nélkül általában tartós és folyamatosan romló állapot. Világszerte hozzávetőleg 400 millió, Magyarországon pedig 600 ezer embert érinthet. A szám nagyságrendileg a magyar cukorbetegek vagy szénanáthások arányával egyezik meg. Jellemző, hogy a hibás egészség-kulturális beidegződések miatt még mindig alig esik szó, noha nagyjából minden harmadik kismama is hosszabb-rövidebb ideig találkozik a problémával, s a 45 év feletti tünetek miatt a nők 80 százalékát érinti.  Átmeneti inkontinenciát akár az étkezési szokások vagy bizonyos gyógyszerek is előidézhetnek, a tartós vizelettartási nehézség hátterében azonban legtöbbször szervi eltérések állnak.
Az inkontinencia hátterében megbújó okok:
Terhesség, többszöri szülés. A terhességben megjelenő hormonális változások, a testtömeg és a méh tömegének növekedése mind hozzájárulhatnak stresszinkontinencia kialakulásához. A hüvelyi szülés tovább gyengítheti a medencefenék izmait és így a záróizomzatot is. A szülés során károsodhatnak a hólyag és a hólyagot tartó medencefenék idegei, a hólyag süllyedését és a hüvely irányában történő előboltosulását okozva. Az emiatt kialakuló inkontinencia gyakran a szülést követően néhány évvel alakul ki.
Prosztatagyulladás – Férfiakban a hólyag alatt a húgycsövet körkörösen  körülvevő, szelídgesztenyéhez hasonló alakú mirigy – a prosztata – gyulladása időnként vizelettartási nehézséget okoz. A gyulladás eredményeként a prosztata megduzzad és beszűkíti a húgycsövet, ezáltal vizeletelfolyási nehézséget eredményez, aminek következtében gyakori és fokozott vizelési inger jelentkezhet.
 Prosztata megnagyobbodása – Idősebb férfiaknál vizelet inkontinencia a prosztata megnagyobbodásának  talaján is kialakulhat. A húgycsövet körbefogó mirigy megduzzadása szűkíti a húgycsövet, ami túlfolyásos vagy
késztetéses inkontinenciát okozhat.
 Prosztatarák – Férfiakban stressz vagy késztetéses inkontinencia prosztatarák miatt is kialakulhat.
Cukorbetegség  – esetén az inkontinencia a nem megfelelően kezelt-, vagy régóta fennálló cukorbetegség szövődményeire utalhat.
 Neurológiai betegségek – Sclerosis multiplex, Parkinson-kór, stroke, agydaganat vagy különböző gerincvelői rendellenességek mind zavarhatják a hólyag működésének idegrendszeri szabályozását, ami szintén vizelet inkontinenciát okozhat.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!