Facebook hozzászólás
582

5+1 tipp, ha holnap is látni szeretnél

Hányszor ültél már rá szemüvegre? Hányszor esett bele a kukatárolóba, amikor kidobtad a szemetet? És hányszor homályosodott el a lencse, amivel nem tudtál mit kezdeni? Pedig a szemüveg túl fontos és drága dolog ahhoz, hogy épségét meg tudd őrizni! Turáni Antal, a Látszerész Ipartestület egykori alelnöke, Érd ma is elismert optikusa ad segítséget.

  • Szemüvegedet mindig mindkét száránál fogva tedd fel vagy vedd le!
  • Soha ne tedd le lencsével lefelé! Ma már kiváló, különleges bevonatokkal is készülnek szemüveglencsék, de egyik sem áll ellent, ha kémény tárgyakkal érintkezik!

    László Márta divatos szemüvegben, Kép: selfi
    Az újságíró is ember, és szemüveget használ…, Kép: selfi
  • Ha éppen nem használod a szemüvegedet, akkor mindig valamilyen kemény tokban őrizd!
  • Soha ne érintkezzen a szemüveg erős és ismeretlen tisztítószerekkel! Még a körömlakklemosó is károsíthatja a lencsét vagy a keretet! Csak akkor fújd be magad hajlakkal, parfümmel, ha nincs rajtad szemüveg!
  • Tisztításkor mosd meg kézmeleg, langyos vízzel, és használj zsíroldó, folyékony szappant vagy mosogatószert, majd töröld meg arra gyárilag készített kendőcskével vagy pl. régi pelenkával! Papír vagy száraz törlőruhák beledörzsölhetik a lencsébe a rárakódott porszemeket, és az károsíthatja a lencsét!
  • A plusz egy tipp optikus barátnőmtől, Ildikótól származik, aki azt mondta: a szemüveg nem hajráf, vagyis nem hajpánt! Ha azt akarod, hogy hosszú életű legyen  a szemüveged – akár a látást, akár a napvédelmet szolgálja −, használd olvasáshoz, monitorhoz, vezetéshez, de soha ne frizurakelléknek! Nem lesz hosszú életű a kedvenced!
    Ötven fölött vagy? Akkor van egy jó hírünk!
    Jelenleg 1,6 milliárdra tehető a rövidlátók száma a világon, és az előrejelzések szerint ez a mutató majd 5 milliárdra emelkedni 2050-ig. Közülük 1 milliárd ember magas fokú, azaz 8 dioptria feletti rövidlátással küzd majd! A megdöbbentő adatok részben civilizációs okokra vezethetők vissza: miközben sokat bámulunk monitorokat, kijelzőket, televíziót, egyre kevesebbet nézünk távolra. A származás és a genetika miatt meglehetősen nagyok a területi eltérések, a legérintettebbek a kelet-ázsiaiaki, ahol már jelenleg is 80-90%-os a rövidlátás előfordulásának aránya, de az európaiak 20-30%-a is érintett.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!