Facebook hozzászólás
670

A biztonságos síelés 6 pontja

Elérkezett a síelés, snowboardozás szezonja. Annak érdekében, hogy élményekkel feltöltődve, épen és egészségesen térjünk haza, ismernünk kell a közkedvelt téli sportok veszélyeit is, valamint azt, hogyan előzhetjük meg a baleseteket. A Tátrában 2017-ben összesen 2445 esetben hívták balesethez a Hegyi Mentőszolgálatot. Ez megközelítőleg 10 %-os emelkedést jelent a megelőző évhez képest.

Mindössze néhány szabályt követve a balesetek jelentős része megelőzhető lenne!

Maradj egyensúlyban!

Az elkerülhető balesetek nagy része a „rosszul kivitelezett esésekből” adódik. Ha nem sikerül megfelelően tompítani az esést, leggyakrabban zúzódások keletkeznek a végtagokon. Gyakori a térd rándulása, súlyosabb esetben az ízületi csontvégek eredeti helyükről el is mozdulnak, és kóros állapotban rögzülnek, ez a ficam. Az esések következtében gyakoriak a törések, és szalag szakadások is.

A sérülések nagyrészt esés következtében alakulnak ki, melynek oka legtöbbször az egyensúly elvesztése

− Az egyensúlyunk megtartásában a gerinc melletti gerincmerevítő „core” izmok játszanak nagyon fontos szerepet. Ezeknek nem csak az ereje, hanem a megfelelő beidegzése is szükséges ahhoz, hogy megfelelő időben megtartsák, vagy visszanyerjék a test egyensúlyát. Tizedmásodpercnyi késlekedés a hétköznapi életben nem érzékelhető, de itt a test túl tud lendülni a súlypontján, és már nehezen vagy egyáltalán nem tudja visszanyerni az egyensúlyát. Ehhez hozzájárul az is, hogy a kötőszövetek folyadéktartama, rugalmassága is a használatuktól nő, így a merev kötőszövet sem tud rugalmasan segíteni az egyensúly visszanyerésében – magyarázza Molnár Ágnes, a SmileyMed vezető fizioterapeutája, aki az egyensúlyvesztésből adódó balesetek elkerülésére a következőket tanácsolja:

Zúzódásokat okozhat a rossz esés, Kép: SmileyMed
Zúzódásokat okozhat a rossz esés, Kép: SmileyMed
  • Készítsük fel izmainkat, ízületeinket megfelelően a téli sportokra „száraz” edzéssel, amely
  • A gerincmerevítő core izmokat aktiválja.
  • Automatikussá teszi a bekapcsolódásukat.
  • Ha izmaink stabil felszínen már működnek, akkor instabil felületen is működteti őket.
  • A törzs izmok mellé láberősítő gyakorlatokat is bevezet.
  • Hengereli, nyújtja a térdhajlító csoportot, így jobban dolgozik a combizom.
  • Erősíti mindhárom farizmot, hogy a medence megtartását segítse
  • Mindezt a síelés mozgássorába építi így azonnal használható tudást ad!

A szakértővel végzett síelőkészítő edzés költsége a síút árának csupán 5-10%-a. Ne sajnáljuk a ráfordítást, hiszen egy rosszul sikerült esést, az azt követő műtétet és rehabilitációt nem éri meg megkockáztatni!

(Forrás: SmileyMed)

A csontritkulás elleni küzdelem 3 aranyszabálya
Jelentősen megnő a töréses, zúzódásos sérülések száma a téli fagyok beköszöntével a jeges, síkos járdákon, utakon. Az idősebbeknél a csontritkulás miatt az ilyen balesetek következményei egyre súlyosabbak lehetnek. Hogyan előzzük meg a csontritkulást? Hogyan enyhítsük tüneteit? Dr. Szigeti József belgyógyász, az Anna Egészségközpont orvosszakértője ad tanácsokat.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!