Facebook hozzászólás
2 510

MEGELŐZÉS

A demencia megelőzésének aranyszabálya

Donna Kaye Hill akkor jött rá, hogy nyolcvanéves édesanyja szellemileg hanyatlik, amikor az idős nő arra panaszkodott, hogy nem működik a telefonja. A lánya felhívta a szolgáltatót, akiktől megtudta, anyja három hónapja nem fizeti a telefonszámlákat.

Donna elkezdte figyelni édesanyját, és a feledékenység más jeleit felfedezvén elvitte egy memóriaklinikára kivizsgálásra. Ott megállapították, hogy Katie demenciával él – vényköteles gyógyszereket, valamint táplálék-kiegészítő formájában E-vitamint írtak fel neki.

Az idős asszony a négy évvel később bekövetkezett haláláig szorgalmasan szedte a felírt szereket. Donna viszont úgy látja, a vitaminok nem igazán segítettek anyja állapotán. Ugyanakkor szerinte nem is ártanak, ezért ő maga is halolaj-kapszulát szed a demencia megelőzése érdekében.

Nem Donna volt az egyetlen, aki táplálék-kiegészítőkkel vette fel a harcot a demencia ellen – a legtöbb idős amerikai manapság orvosi felügyelet és ajánlás híján is ezekhez a vény nélkül kapható szerekhez folyamodik. Az USA Élelmiszerbiztonsági és Gyógyszerészeti Hivatala (FDA) szerint arányuk nyolcvan százalék körül mozog az idősebb korosztályon belül. A felmérések szerint a legtöbben az Alzheimer-kór és más demenciák megelőzése céljából szedik a táplálék-kiegészítőket.

Demencia megelőzése, Kép: felejtek.hu
Kép: felejtek.hu

Az amerikai piac ennek megfelelően igen telített a demencia-prevenciót célzó szerekkel, ám ezek hatékonysága többé-kevésbé kérdéses. Idén, év elején az FDA 17 cégnek küldött ki figyelmeztető illetve tájékoztató leveleket, összesen nagyjából hatvan, Alzheimer-kórral és demenciával összefüggésbe hozható táplálék-kiegészítő szer forgalmazásával kapcsolatban.

A levelekben arról írtak, hogy a legtöbb cég úgy hirdeti ezeket a készítményeket, mint rendes Alzheimer-gyógyszereket, méghozzá „mellékhatások nélkül”. A tabletták, olajok és kapszulák másik csoportjáról azt állította a forgalmazó, hogy „klinikailag bizonyított módon segítenek az Alzheimer-kórban és az agy hasonló betegségeiben”.

Mivel a szerekről azt állítják, hogy az adott betegség gyógyítására, enyhítésére, kezelésére vagy megelőzésére alkalmasak, ezért az FDA szerint gyógyszernek minősülnének. A hivatal ugyanakkor nem vizsgálta, és hagyta jóvá ezek biztonságosságát és hatékonyságát. Tehát ha a forgalmazó cégek a jövőben is így kívánják hirdetni terméküket, kénytelenek lesznek a gyógyszerekre vonatkozó hivatalos előírásoknak és procedúráknak megfelelni.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!