Facebook hozzászólás
498

Meteoropátia

A frontok komoly betegségeket okozhatnak!

Gyerekkorunkban talán mosolyogtunk azon, ha nagymamánk abból jósolta meg az időjárást, sajgott-e a könyöke. Pedig a frontérzékenység nem úri huncutság, létező orvosi kategória.  

Az időjárás változása és az ebből következő frontérzékenyég rossz hatással van a teljesítőképességünkre, a hangulatunkra, a koncentrációra és a súlyos szervi tüneteket is produkál.

A fejfájás a legenyhébb tünet Fotó: Depositphotos
A fejfájás a legenyhébb tünet   Fotó: Depositphotos

A jelenlegi helyzet, amikor hét elején mínuszok voltak, most 10 fok körül van a levegő, de a következő héten ismét mínuszba megyünk, mindenkit megvisel. Olyannyira, hogy ez a hőmérséklet-ingadozás jelentősen megnöveli az agyvérzés a szívinfarktus és a ritmuszavarok kockázatát. A napi átlaghőmérséklet mindössze 1 fokkal való csökkenése 2 százalékkal növeli a fatális szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, ráadásul ez a hatás 28 napig kitart!

Az idősebbek nagyobb veszélyben
Hogy mennyire vagyunk érzékenyek a frontokra, az függ az életkortól is. A fiatalok sokkal kevésbé érzik ezt meg, mint az idősebbek.  A szervezetünkben több olyan mechanizmus is működik, ami alkalmassá tesz minket arra, hogy alkalmazkodjunk az akár nagyon szélső értékek között változó időjáráshoz, legyen az mínusz 20 fok, vagy plusz 40. Van egy belső környezetünk, ami stabil. Jöhetnek a hideg-, vagy melegfrontok; alacsony vagy magas légnyomás, de a mi vérnyomásunk egy viszonylag állandó tartomány között mozog. Ez a szabályozás fiatal korban jobban működik, idősebb korban kevésbé.

Ha ehhez társul valamilyen alapbetegség, akkor sajnos egy kóros állapot is kialakulhat, akár olyan mértékű, ami már orvosi beavatkozást is igényelhet.

Néhány állapot, ill. betegség, ami a frontérzékenyeket elérheti:

  • Fejfájás – migrén
  • Magas vérnyomás
  • Szív – és érrendszeri betegségek
  • Ízületi fájdalmak – régi sérülések helyei hasogatni kezdenek
  • Krónikus légúti betegségek – asztma
  • Különböző zavarok: alvászavar, fáradékonyság, koncentrációvesztés

A leginkább érintett csoport a magas vérnyomással élők. Télen, amikor hideg a külső hőmérséklet és alacsony a légnyomás, akkor a vérnyomás általában magasabb, míg nyáron pont fordítva, hiszen a melegtől kitágulnak az ereink. Ezt a folyamatot a gyógykezelésben is le kell követni, mert a nyáron beállított orvosságok az évszakváltással veszítenek hatásukból.

Hidegben óvatosan!

Télen azért is kell jobban vigyáznunk magunkra, mert a hideg levegő az immunrendszerünkre is hat, konkrétan lassítja azt, vagyis kevésbé gyorsan tud reagálni a kórokozókra. Aki keveset tartózkodik szabadban, azt akár egy hideg-stressz is érheti, ha kimerészkedik a lakásból és így könnyebben betegszik meg.

A vitaminpótlás fontos Fotó: Depositphotos
A vitaminpótlás fontos Fotó: Depositphotos

Mit tehetünk megelőzésképpen? Az unásig ismételt vitaminpótlás a kulcs ebben is: 1000 mg C-vitamin, 500 mg D vitamin ajánlott/nap és figyeljünk a kiegyensúlyozott vegyes táplálkozásra.

Forrás: RTL/Reggeli



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!