Facebook hozzászólás
173

A székrekedés női betegség? Van segítség

 A nők és a férfiak egészségük szempontjából is számos dologban különböznek egymástól. Jellemző, hogy bizonyos panaszok gyakrabban lépnek fel nőknél, így például a férfiakhoz képest kétszer-háromszor annyi nőt érint a rendszertelen emésztés és a székrekedés. Ez a különbség a két nem között serdülőkortól mutatható ki, amikortól a bélműködést is befolyásoló női nemi hormonok mennyisége jelentősen megnő a lányok szervezetében.

Egy nő életét a hormonháztartás számos változása kíséri végig. A havi menstruáció, a terhesség és a változás évei során ingadozik az ösztrogén és a progeszteron nemi hormonok koncentrációja, ami hatással lehet az emésztésre is. Újabb tudományos felismerések szerint fontos szerepet játszik ebben a szerotonin, amelyet sokan csak boldogsághormonként ismernek. Ez a hordozóanyag 95 százalékban a bélben – és nem az agyban – termelődik, ahol jelentős szerepet játszik az emésztési folyamatokban, elsősorban a bélmozgást irányításában. Ha megnő a bélben termelődő szerotonin mennyisége, akkor a ritka székletürítés mellett a felfúvódás, a telítettségérzet és a székletürítés közben fellépő fájdalom is gyakori panasznak számít.

A menstruációs ciklus második felében (luteális vagy sárgatest-fázis), a peteérés és a menstruáció kezdete közötti időszakban megnövekszik a vérben a progeszteron sárgatest-hormon szintje. Ilyenkor a női test felkészült az esetleges terhességre, és a progeszteron megakadályozza, hogy a méh túlságosan erőteljes összehúzódások révén lehetetlenné tegye a petesejt beágyazódását. Ugyanakkor a progeszteron hatására a szerotonin hatékonysága csökken a receptoroknál, az epeömlés mértéke alacsonyabb lesz, a bélmozgás lelassul, és székrekedés alakul ki.

A székrekedés a terhesség ideje alatt sem számít szokatlan jelenségnek, körülbelül minden harmadik leendő anya szenved tőle, főként a várandósság vége felé. Ennek oka, hogy amikor a terhesség folyamán a méh növekszik, megnő a vér progeszterontartalma is. A progeszteron feladata, hogy megnyugtassa a méhet, és megakadályozza, hogy túl korán induljanak meg a fájások. A méh izomzatának így kiváltott renyhesége nyugtató hatással lehet a mögöttük lévő bélizmokra is, és ezáltal lelassíthatja a bélműködést.

Klimax idején újabb hormonális változások következnek be. A női test ösztrogéntermelése csökken, és a hormonok finoman összehangolt együttműködése kibillen az egyensúlyból. Minden nő másképpen éli meg ezt az időszakot: egyharmaduknál a testi változások szinte panaszmentesen, egy másik harmaduknál pedig mérsékelt panaszok közepette zajlanak. A nők fennmaradó részénél hőhullámok, ingerlékenység, depresszív hangulatok jelentkeznek. Kísérő jelenségként gyakran számolnak be székrekedésről is.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Milyen vászonképet adjak ajándékba?

Születésnapok, névnapok, diplomaosztók, karácsony vagy évforduló – ha egyedi ajándékkal szeretnél kedveskedni…

Penész megszüntetése páramentesítővel

Amikor légszennyezettségről beszélünk, elsősorban a kipufogógázra, az üvegházhatású szennyező anyagokra, a füstölgő…
1 / 3 453

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!