Facebook hozzászólás
400

Anyatejes babának is lehet ételallergiás tünete

Az anyatej a legtökéletesebb táplálék a csecsemő számára, ezért megdöbbentő lehet, ha anyatejes babánkról kiderül, hogy a hasfájását, vagy a kiütéseket a bőrén ételallergia okozza. Arról, hogy ez hogyan lehetséges és miként kezelhetjük, dr. Polgár Marianne gyermekgyógyász, gasztroenterológust, a Budai Allergiaközpont főorvosát kérdeztük. 

Ételallergia csecsemőkorban

Az ételallergia tünetei már csecsemőknél, a szoptatás időszaka alatt is jelentkezhetnek. Az anya által elfogyasztott ételek molekulái – ugyan csak nagyon kis mennyiségben -, de átjutnak a tejbe. A kifejezetten allergiás hajlamú csecsemők pedig már ettől az anyatejbe került, igen minimális mennyiségű idegen fehérjétől is kóros tüneteket mutathatnak.

Kép: Pixabay
Kép: Pixabay

Szerteágazó tünetek
Az ételallergia tipikus tünetei az ekcéma, csalánkiütés, hasfájás, hányás, hasmenés. Ha ilyen tünetekkel érkeznek hozzám, elsőként rögtön a gyermek táplálásáról kérdezem a szülőt – magyarázza dr. Polgár Marianne. A többség meglepődik, amikor meghallja, hogy az anyatejes babánál ezek nagy valószínűséggel allergiás tünetek, hiszen az inkább közismert, hogy a tehéntejből készült tápszerek okoznak ilyen jellegű panaszokat. Amire érdemes még gyanakodni: ételallergia szempontjából a gyakori orrfolyás és középfül-gyulladás is figyelmeztető jel lehet.

Allergiavizsgálat piciknek?
2 éves kor alatt csak nagyon indokolt esetben végeznek allergia vizsgálatot. Ebben az életkorban még az immunrendszerük is annyira éretlen, hogy az eredmények sem biztos, hogy értékelhetőek lennének, emellett a kicsiket is jobb megkímélni a vérvétellel járó procedúrától. Első körben az édesanyának javasolt diétáznia, a gyakori allergéneket kell az étrendjéből kiiktatnia: a tejet, tojást és az olajos magvakat. Ezzel együtt a szoptatás ritmusán semmit nem kell változtatnia, a baba ugyan úgy kaphat anyatejet, csak azt kell megfigyelni, hogy az anya diétája mellett hogyan változnak a tünetei.

 

Asztma és allergia gyermekkorban
Az allergiás betegségek – ide tartozik többek közt az asztma és allergiás nátha, a táplálékallergia és az ekcéma – előfordulása családi halmozódást mutat. Egy allergiás szülő esetében 30%, ha mindkét szülő allergiás, majd 80% az esélye annak, hogy a gyermeknél is megjelenik majd valamilyen formában. A gyerekek azonban csak a hajlamot öröklik, nem magát a betegséget.

Későbbi allergiákra is hajlamosíthat
Az esetek többségében a csecsemőknél a diéta hatására megszűnnek a tünetek, ha mégsem, akkor keressük fel ismét a kezelőorvost, aki a részletes beszámolónk, megfigyeléseink és a gyermek tünetei alapján a diéta módosítását vagy egyéb megoldást fog javasolni.

A tapasztalatok szerint a gyermekek nyomon követése a későbbi életkorban is ajánlott, az allergiás betegségek klinikai megnyilvánulása ugyanis életkorok szerinti megoszlást mutat. Az atópiás – allergiára hajlamos – gyermekeknél „allergiás menetelésként” ismert folyamat során, a csecsemőkori bőrtüneteket, táplálékallergiát követően késő óvodás, kisiskolás korban gyakori az asztma és légúti allergia megjelenése is. A betegségek tehát követhetik egymást, így például az a csecsemő, akinek száraz, viszkető bőre igényelt babakorában kezelést, a későbbi életkorban más allergiákra is hajlamos lehet.

Forrás: Budai Allergiaközpont

 

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Milyen vászonképet adjak ajándékba?

Születésnapok, névnapok, diplomaosztók, karácsony vagy évforduló – ha egyedi ajándékkal szeretnél kedveskedni…

Penész megszüntetése páramentesítővel

Amikor légszennyezettségről beszélünk, elsősorban a kipufogógázra, az üvegházhatású szennyező anyagokra, a füstölgő…
1 / 3 453

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!