Facebook hozzászólás
449

Az 50 körüli nők legkellemetlenebb időszaka

A magyar nők szükséges rosszként élik meg a változó kort, és keveset foglalkoznak a menopauzával és a hormonváltozás okozta tünetekkel. Az érintett 48-58 év közötti korosztály számára azonban fontos lenne, hogy elmenjenek a szűrővizsgálatokra, illetve orvoshoz forduljanak.

Mi is az a menopauza?
A hölgyek szervezete teljesen átalakul a késői negyvenes és korai ötvenes éveik tájékán: a nemi hormonrendszer (azaz a progeszteron és az ösztrogén szintjének) változása, a menstruációs ciklus elmaradása számos kellemetlen tünettel jár. Az, hogy a tünetek kinél mikor jelentkeznek, teljesen egyénfüggő.

A legtöbb nőnek megváltozik a hangulata is a menopauza idején
Kép: Pixabay

Vannak, akik még 50-es éveik közepén is termékenyek, míg másokat már a negyedik X táján elérnek a változások. A legszembetűnőbb tünet, hogy megváltozik a menstruációs ciklus, azaz gyakoribbá vagy ritkábbá válik, később pedig teljesen megszűnik. Ezt kísérőjelenségként hőhullámok, izzadás, álmatlanság, fokozott bőr és nemi szervi szárazság, hízékonyság kíséri.
Sajnos ebben az időszakban a legtöbb nőnek megváltozik a hangulata is, gyakrabban sírnak, érzékenyebbé válnak, súlyos esetben akár depresszió is felléphet. A változásokkal párhuzamosan lecsökken vagy akár meg is növekedhet a nemi étvágy, gyakori az inkontinencia is.

Mit mondanak a menopauzáról a szakértők?
„Az adatok azt mutatják, hogy évente Magyarországon is több százezer nő jut el életének változó szakaszába, amikor megjelennek nála a menopauza tünetei. A változó korban fellépő kellemetlen tüneteket, mint a hőhullámokat, a levertséget, kedélyhullámzásokat meghaladóan súlyos betegségek is felléphetnek, a szervezetben beállt változások következtében: az ösztrogén lecsökkent szintje ugyanis megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Mindezek mellett pedig gyakori a csontritkulás is mondja Dr. Ács Nándor, a Magyar Menopauza Társaság megválasztott elnöke

A magyar nők szükséges rosszként élik meg a változó kort
Bár a változó kor minden hölgyet elér előbb vagy utóbb, mindezek ellenére a tapasztalatok azt mutatják, hogy sajnos nagyon kevesen fordulnak a háziorvoshoz vagy a nőgyógyászhoz.

Menopauza – természetesen is kezelhető!
Aki a negyvenes éveiben jár, és hőhullámok, álmatlanság, hangulatzavarok gyötrik, elképzelhető, hogy épp a menopauzát, vagyis a hormonrendszer átrendeződését éli át. Mindenesetre jó, ha tudjuk: vannak orvosi és a természetes megoldások.

„A korábban létező menopauza központok mára nagyrészt megszűntek, így nincs szervezett kerete a változó korban lévő hölgyek kivizsgálásának. Emiatt valóban csak rajtuk múlik, hogy elmennek-e az orvoshoz. Én minden hölgynek azt javaslom, amikor eléri a változó kort és megjelennek nála a hormonváltozás okozta tünetek, mindenképpen menjen el orvoshoz. A változó korban érdemes elvégeztetni különböző szűrővizsgálatokat, vérvizsgálatot, mammográfiát, megelőzve ezzel a komolyabb problémák kialakulását. Ráadásul az egyéb tünetek is enyhíthetőek különböző módszerekkel.” – mondja Dr. Ács Nándor.

Hogyan enyhíthetőek a változó korral járó kellemetlenségek?
A változó kor kellemetlen tünetei, így a hőhullámok, levertség, kedélyingadozás néhány megfontolandó praktikával, egészséges életmóddal, megfelelő táplálkozással és rendszeres mozgással is enyhíthetőek. Az ártéri japán keserűfű kivonata pedig a kutatások szerint 75%-kal csökkenti a hőhullámokat és az izzadást egyaránt. A nemi szervek szárazsága is felléphet, ami külső ápolószerekkel is kezelhető.
Az alvásproblémáknál érdemes odafigyelni a zavartalan (hang- és fénymentes) körülmények megteremtésére és kerülni kell a nehéz ételeket közvetlenül lefekvés előtt. Természetesen a japán keserűfű kivonatának használata kiegészítendő rendszeres mozgással és relaxációs módszerekkel. Az északi féltekén honos növény a kontinentális és a szubtrópusi területeken egyaránt előfordul, gyönyörű világoszöld levelei miatt az épített kertek dísze lehet, bár a kertészek szerint az ártéri fajtáját szinte lehetetlen kezelni és kiirtani, ha már egyszer elültettük. A japánok és a kínaiak már évszázadok óta fogyasztják szárát és gyökereit, mert úgy vélik, hogy öregedésgátló hatással bír.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!