Facebook hozzászólás
439

Bedagadt a lábam trombózis után! Mit tehetek?

Trombózis után bedagadt a betegségben érintett lábam, mi a teendő – kérdezte olvasónk. Leggyakrabban a második és azt követő trombózis oka mindig az első. Amennyiben az első trombózis alkalmával a vénabillentyűk tönkrementek, akkor  – alvadásgátlás nélkül, és egyéb rizikófaktorok fennállása esetén – mindig kialakulhat újabb trombózis. Prof. Dr. Blaskó György belgyógyász, klinikai farmakológus, a Trombózisközpont orvosa válaszolt.

A kezelés legfőbb célja – amennyiben volt már trombózisa – a további vérrögök kialakulásának megelőzése, illetve a folyamatos megfigyelés, ha hajlama mutatkozik a trombózis kialakulására, gondolva a családban előforduló korábbi betegségekre, amelyek kideríthetőek különböző vizsgálatokkal.

Tornacipős láb, Kép: pixabay
Kép: pixabay

Két szakasza van a kezelésnek: akut és tartós

Az akut szakaszban kórházi ellátás szükséges vérhígítók és egyéb gyógyszerek megfelelő arányú alkalmazásával, szigorú ágynyugalom mellett. A kórházi ellátás után történik a megfelelő gyógyszeres terápia megtervezése, beállítása szoros szakorvosi kontroll mellett. Személyre szabott gyógyszerezési terápiával minimalizálható az újbóli rögképződés – mondja Prof. Dr. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

A kezelés akut szakaszának elhagyásával, az életmódprogramban való részvétellel jelentősen csökkentheti a trombózis kialakulásának veszélyét, megelőzheti a súlyos szövődményeket. Kifejezetten ajánlott ilyenkor az alsó végtag izmainak mozgása, az úgynevezett izompumpa ugyanis nagyon fontos: javítja a keringést, és segít a trombózis visszatérésének megelőzésében.

Nem mindegy, hogy mikor, mit, és hogyan végez a beteg!

A sport megterhelheti a lábát, sérülést okozhat. A sérülés miatt pedig könnyebben kialakulhat vérrög, főként az alsó végtagokban – figyelmeztet a professzor.

Fontos tanács!
Amennyiben a lábban hirtelen jelentkező duzzanatot, dagadást, esetleg kipirosodást, fájdalmat észlel, azonnal forduljon orvoshoz!

– Hasznos lehet például a futás, gyaloglás, úszás, tenisz, squash vagy a pingpong.

– A terhelést ajánlatos igen fokozatosan végezni, kezdetben pár kilométer séta, majd kocogás következzen.

– Figyelembe véve társadalmunkat, heti 2-3 x 1-1,5 óra lenne az optimális.

(Forrás: Trombózisközpont)

Mozgás trombózis után? Igeeeeeeeen!!!
A rendszeres testmozgás mindenkinek elengedhetetlen az egészséges életmódhoz, de a trombózist követően nem mindegy, hogy milyen sportot választ az ember, és azt milyen intenzitással űzi – nyilatkozta Prof. Dr. Blaskó György belgyógyász, klinikai farmakológus, a Trombózisközpont orvosa.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!