Facebook hozzászólás
216

Betegre esszük magunkat és nemcsak karácsonykor

A világ több részén emberek tízmilliói éheznek, másutt ugyancsak tízmilliók rendre túleszik magukat, folyamatosan gyarapítva kilóikat. És nem csak karácsonykor.

A világ több részén emberek tízmilliói éheznek, másutt ugyancsak tízmilliók rendre túleszik magukat, folyamatosan gyarapítva kilóikat. A túlsúly ma a világ legelterjedtebb és legnagyobb költséggel kezelhető krónikus betegsége. A magyar népesség is szenved ettől. Mintegy 60 százalékunk túlsúlyos, több százezren közülük nem egyszerűen túlsúlyosak, hanem súlyos betegek, hiszen ezzel a betegséggel a kór, illetve a súly növekedésével egy időben szinte törvényszerűen megjelenik a magas vérnyomás és a cukorbetegség.

A statisztikák szerint az Egyesült Államokban, ha sürgősen nem tesznek ellene valamit, a felnőtt lakosság 100 százaléka kövér lesz és 15 év múlva pedig mindenki cukorbeteg. Ez ellen azért kell küzdeni, mert a jóléti társadalmakban a nemzeti költségvetésnek már most nagyobb százalékát fordítják a kóros kövérség következményes betegségeinek gyógyítására, mint amit például az ér-, szív-, vagy a daganatos betegségekre költenek. A szív-, és érrendszeri, a mozgás-, és a légzőszervi megbetegedések szinte mindegyikének, sőt valószínűleg a rákbetegségnek is melegágya a kövérség.

De mit is jelent a kóros kövérség? Kóros kövérségről a 40-es test tömegindex fölött beszélünk, amit úgy kapunk meg, ha a test súlyát elosztjuk a testmagasság négyzetével. Tehát ha 40-es test tömegindexe van valakinek, akkor az azt jelenti, hogy például egy 170 centi magasságú ember 115-120 kiló, egy 180 centis pedig megközelíti a 130 kilót. Ők számítanak kórosan kövérnek.

 Hogyan tud egyáltalán valaki 140-170 kilóra meghízni? Egyszerű a válasz: szorgalmas evéssel. A kórosan kövér embereknek mindössze két százalékánál mutathatók ki hormonális okok, és maximum 30 százalékuknál beszélhetünk örökletes tényezőkről. A többieket táplálkozási szokásaik és a mozgáshiány juttatja ebbe az állapotba.

Egy emberről a leggondosabban megtervezett gyógyszeres kezeléssel, pszichoterápiával, mozgással sem lehet tartósan 10-15 kilónál többet lefaragni. Akinél már semmilyen diéta és gyógyszeres kezelés sem segít, ott jöhet szóba a hetvenes évektől ismeretes műtéti eljárások leghatékonyabbika, a gyomorgyűrű beültetése.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!