Facebook hozzászólás
372

Dr. House és a csalán

A csalán sok tekintetben hasonlít a híres szappanopera főhőséhez. Dr. House kegyetlen, ahol teheti, mindenkibe belemar egyet-kettőt, mégis szinte mindenre tudja a választ. A csalán, mint egyik legismertebb gyom- és gyógynövényünk, hasonlóan viselkedik. Csípős, de aki használja, sok betegségtől megmenekülhet. 

Természetesen, mint híres gyógynövény, a csalán is ősi időktől fogva szolgálja az emberiség javát. A neki tulajdonított misztikus erő mellett régóta ismerik gyógyhatásait. A hangyasavat kibocsátó csalánszőrök miatt azonban kevesen vállalkoznak rá, hogy kertjükből a konyhába vigyék egy kis kotyvasztásra. Igen, szinte minden kertben található csalán (latinul: Urtica dioica).

Aki mégsem találkozott vele, az egy gyógynövénytúrán megismerkedhet a csípős növénnyel, bár útszélen, mezőkön, szintén megtalálható. Kivált nitrogénban gazdag talajon (például akácosokban) él igazán a csalán. Ekkor akár két méteresre is megnő, ezért nem árt védőkesztyű és -ruha a gyűjtéséhez, ha gyors és végleges győzelmet akarunk aratni az évek óta kínzó ekcéma felett, vagy épp reumatikus panaszainkon enyhítenénk.

Szinte mindenre jó…

Már a régi füveskönyvek és népi hagyományok is rendkívül széleskörű hatásáról tanúskodnak, s ezek csak megerősítést nyertek a modern orvosi kísérletek által. Bőr-, izom-, izületi problémákra (pl. ekcémára, köszvényre*) éppúgy ajánlható a csalán, mint a sok millió férfit sújtó prosztata megnagyobbodásra (BPH), vagy prosztatagyulladásra. Előbbire gyökerét javallják elsősorban, míg utóbbin a csalánlevelek segíthetnek.

A népi gyógyászat tejfakasztónak, vízhatjónak tartja. Igaz, mivel fokozza a kiválasztást, az egyik legkitűnőbb vízhajtó* szer, s manapság főként alsó húgyutak gyulladására írják fel orvosok. Hozzá kell tenni, általában nem ajánlott hat hétnél tovább vízhajtóként alkalmazni.

Egyesek szerint gyökere cukorral és mézzel főzve kiváló asztma ellenes szer, míg a tótok tüdővész elleni orvosságként használták veronikafűvel, zilizgyökérrel, tüdőfűvel és vöröshagymával tejben kifőzve, mézzel leöntve. Jost Péter herbalista 1938-as könyvében pedig ezt írja: „Huzamosabb és kitartó használatánál, a valódi rákbetegség kivételével, az összes gyomorfekélyeket meggyógyítja, még akkor is, ha egyedül használjuk. Tanácsos azonban mindig egy kis kakukkfüvet és édesköményt hozzákeverni. Beteg állatoknál is rendkívül jó hatást gyakorol, kivált kétes esetekben.”

Mivel általában befolyásolja a hormonháztartást (ld. a prosztatagyulladás ellen való használatot), hajhullás ellen is nagyszerű házikúra lehet. Sőt, külsőleg, korpa ellen is régóta ajánlott alkoholos kivonata, vagy a csalán-hajszesz.* Sorolhatnánk, hogy világszerte még hány száz problémára használják a különböző nemzetek, pl. erős vérzés elállítására, vérnyomásproblémákra, epe-vese és májműködés normalizálására, ödéma ellen, Guatemalában pedig még szifiliszre is ezt használják.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Mi a német juhászkutya népszerűségének titka?

Nem lehet elvitatni, hogy az egyik legnépszerűbb fajta a német juhászkutya. Nemcsak munkakutyakánt lehet rá…

Stílusos női cipők a trendek tükrében

Ahogy az évszakok változnak, úgy változnak az irányzatok - ideértve a legújabb női cipőket - és a trendek is. A…
1 / 3 453

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!