Fittness II. Küzdősport, vagy könnyű aerobik a CAPOEIRA?
Czanik Balázzsal kéthetente szoktunk összeülni. Ilyenkor megvitatjuk a mozgás áldásos mivoltát, a különböző módszereket, és az élet használati utasítását.
Az egyik ilyen alkalommal Balázs megígért nekem egy Dukai Reginát, aki azon túl, hogy balatoni ezüstlány lett a nyáron, hát- és derékfájással küzd, aminek megszűnésében az aerobiknak volt nagy szerepe.
Nem így történt…
Látom, Dukai Regina átalakult Gál Attilává, személyében pedig egy vérbeli capoeirást hoztál magaddal…
C.B.: Ha valaki ért ehhez a sporthoz, akkor az ő.
Nem bánom, hidd el! A múltkor már beszéltünk erről a küzdősportról az aerobik oldaláról nézve, most nézzük meg keményebb oldalát is!
Attila, hogyan kerültél ebbe a körbe?
G.A.: Pár évvel ezelőtt egy unokatestvérem mesélt erről a sportról, aki két évig volt Brazíliában, így kezdődött…
Azt tudjuk, hogy a capoeira a brazil rabszolgák időtöltése volt régen, mert a földesurak nem engedtek a birtokukon más harcművészetet, innen származik minden, de hogyan működik ez Brazíliában és hogyan működik nálunk, Magyarországon?
G.A.: A különbség leginkább a minőségben van – minőségen itt a feltételeket és a gyakorlást értem. Aki fölteszi erre az életét, annak napi négy edzése van Brazíliában, minimum. Ez az alap. Nálunk kettő egy héten…
Nyílván hiábavaló kérdés lenne, hogy miért, és ennyi gyakorlással milyen szinten sajátítható el mindez. Milyen elemeket használtok ebben a sportban?
G.A.: Támadó és önvédelmi részek vannak, és sok akrobatika, illetve break-es elem.
Az a lényeg, hogy távol tudjuk tartani az ellenfelünket magunktól, éppen ezért inkább a lábakat használjuk, mert az hosszabb és erősebb, mint a kéz. Másfajta rúgásaink vannak,
mint bármelyik küzdősportban, sokkal gyorsabbak és látványosabbak, ezt vegyítjük a különböző akrobatikus mozdulatokkal, kézen- és fejenforgással, szaltóval, kéz nélküli cigánykerékkel, stb.
Miket használtok ezekhez az elemekhez?
G.A.: Az akrobatikus részben nem használunk semmilyen kézzel fogható tárgyat, ott főleg rúgások és ütések vannak, de van olyan része is a capoeirának, ami csak tánc, itt már kellenek a botok, vagy ha még látványosabb akar lenni, akkor a macséta.
Hozzászólás zárolva.