Facebook hozzászólás
251

Ha félek, fél ember vagyok

Eleinte megmagyarázhatatlan rosszullétek, heves szívdobogás, izzadás jelentkezik. Buszon, dugóban, szűk helyen, tárgyalóteremben. Aztán jön a félelem. Rettegés az újabb rohamtól, ami már nem csak bizonyos helyeken és helyzetekben törhet ránk. A páni félelem egyre erősebb és gyakoribb lesz.

A pánikbetegségek természetéről dr. Purebl Györgyöt, a Semmelweis Egyetem pszichiáterét kérdeztük.

– Kiknél a legjellemzőbb a pánikbetegség kialakulása?

– Nem létezik olyan vizsgálat, amely kimutatná, hogy ebben vagy abban a társadalmi rétegben gyakoribb lenne a pánikbetegség. Az viszont egyértelműen kimutatható, hogy a fiatalok és a nők között a gyakoribb.

– Ennek van valamilyen tudományos magyarázata?

– Nem tudjuk megmondani pontosan, miért van a nők között kétszer annyi pánikbeteg, mint a férfiaknál. Csak bizonyos, specifikus tényezőket tudunk kimutatni a pánikbetegséghez vezető úton. Az egyik a biológiai sérülékenység, ami egyrészt öröklött hajlam, másrészt a családon belüli, a szorongás mintáinak átörökítésével összefüggő tényező. Pánikrohamot majdnem mindenki él át élete során. A sok munka, a feszített tempó, a stressz miatt jelentkezhetnek a szorongás testi tünetei, szívdobogásérzés, verítékezés, izomfájdalmak, csak van, aki oda sem figyel, pillanatnyi rosszullétnek éli meg, és gyorsan elfelejti. De ha valaki elkezdi ezeket a tüneteket saját magán keresni, megfigyelni, egy jövőbeli rohamtól való félelem miatt, az már jó esély a pánikbetegség kialakulására. Az első tünetek vagy roham után a jellemzőkhöz társul egyfajta anticipátoros szorongás, egy következő rohamtól való félelem, ami állandó rettegést jelent két pánikroham között. Más tényezők pszichológiai jellegűek, gondolkodási mintázatokkal függnek össze. Vannak emberek, akik túlértékelik testük jelzéseit, reakcióit. Bizonyos testi tüneteket pedig úgy élnek meg, mintha súlyos betegségek előképei lennének, és ez állandó aggodalommal tölti el őket. Önmagunk állandó vizsgálata a hipochondriához hasonló tünet, de nem ugyanaz. Bizonyos tünetek katasztofizálását jelenti, kis dolgok, kis testi tünetek felnagyítását, abban valamilyen betegség meglátását. A pánikreakció az e tünetekre adott vészreakció is lehet.

– Hogyan jelentkezik ez a vészreakció?

– A pánikreakció váratlanul keletkező, percek alatt lezajló reakciót jelent. Fizikai tünetei a heves szívdobogás, izzadás, remegés, mellkasi fájdalom, hányinger, szádülés, halálfélelem, zsibbadás, hidegrázás. Az említett pszichológiai okokra vezethető vissza az is, hogy valaki, ha fél bizonyos tünetektől, és vizsgálja önmagát, akkor hamarabb talál is valami rendellenességet a szervezetében. Vannak olyan betegek, akik folyamatosan figyelik magukat, és már a normál ütemű szívdobogásuk is szorongással tölti el őket.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!