Facebook hozzászólás
454

Isiász, az ülő ember fájdalmas betegsége

Akár tartós zsibbadást, fájdalmat érzékelünk a derekunkban, lábunkban, akár tüsszentéskor, köhögéskor robban be a fájó érzés, könnyen lehet, hogy isiász okozza a tüneteket. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista a kezelés lehetőségeit ismertette.

Az ülő ember betegsége egy tünetegyüttes

Az isiász – más néven ülőideg-gyulladás, ülőidegzsába – a modern kor, egész pontosan az ülő ember betegsége. Nevét az emberi szervezet leghosszabb idegéről, a nervus ischiadicus nevű ülőidegről kapta. Az isiász nem önálló kórkép, hanem a gerinc deréki szakaszából eredő fájdalmas tünetek együttese, amelynek okai szerteágaznak.

5+1 tipp egészségvédő tipp, ha irodában dolgozunk
Testünk karbantartása akkor is fontos, ha irodában dolgozunk, és nem biztos, hogy elegendő, ha ez csak a heti sportolásban merül ki. Van pár egyszerű remek tippünk, amihez még a sportcipőt se kell felhúzni!

A leggyakoribb okok:
– rossz mozdulat, helytelenül végzett emelés, cipekedés,
– porckorongsérv,
– ágyéki gerinccsatorna-szűkület, gyulladás vagy keringési rendellenesség,
– ritka esetben baleset,
– igen ritkán daganat.

Fájhat, szúrhat, zsibbadhat

Az isiászra jellemző fájdalom lehet hirtelen, de kialakulhat lassan, fokozatosan is. Emellett isiászra gyanakodhatunk, ha zsibbadás, érzéskiesés, szúró érzés, ügyetlenebb mozgás, esetleg izombénulás, súlyos esetben pedig akár vizelet- vagy széklet-visszatartási képtelenség jelentkezik.

Kép: Pixabay
Kép: Pixabay

A legfontosabb és leggyakoribb tünet a derék fájdalma, amely valamelyik láb irányába sugárzik ki, és ütögetéssel kiváltható. A fájdalom mértéke sok tényezőtől függ, vannak, akik egészen enyhe érzést tapasztalnak, míg mások akár az elviselhetetlenségig fokozódó fájdalomtól szenvednek.  A deréktájon kívül a fájdalom érzékelésének helye is változhat.

Jelentkezhet a derék és a térd között, a far közepétől a vádli külső felszínén a 4. és 5. lábujj közötti területig lefutva, illetve a far belsejétől a belső boka irányába futva, a belső talpfelszínen véget érve. Az isiász okozta panaszok közé tartozik az ún. hexenschuss. Ez a hirtelen belenyilalló fájdalom többnyire az egyik lábban jelentkezik.
Az isiász ugyanakkor, mint minden gyöki fájdalom, koponyaűri nyomás fokozódásakor (pl. köhögés, tüsszentés, erőlködés) hirtelen erősödik. A kivizsgálás során éppen ez a tünet adhat okot gyanakvásra, hogy akár porckorongsérv is állhat a háttérben.

Orvos és gyógytornász is segíthet

  • A diagnózis elsősorban a panaszok megismerése után születhet meg, bár sokszor már a páciens tartása is árulkodó. A kissé elcsavarodott, ún. antalgiás testtartás ugyanis a fájdalom kerülése miatt alakul ki. Az alapos fizikális vizsgálat mellett a daganat kizárása miatt szóba jöhetnek laborvizsgálatok, MRI-, és CT-vizsgálat is – ismerteti Arnold Dénes Arnold MSc, a Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista.
  • Miért ennyire gyakoriak a gerincfájdalmak?
    Kutatások szerint a felnőtt lakosság 90%-a szenved életében legalább egyszer valamilyen gerinc-elváltozás miatt jelentkező fájdalomtól, ami az érintetteknél gyakran a munkából való kieséssel is jár. Megfelelő életmóddal a problémák nagy része megelőzhető lenne, ám akkor is van megoldás, ha a már kialakult fájdalmat kell kezelni. Erre nyújt lehetőséget az aktív gerincterápia.

    A kezelésnél elsődlegesen a pihentetéssel próbálkozunk, amelyet kiegészíthet a megfelelő cipő viselése, a kemény felületen való alvás és az isiászborogatás.  Természetesen orvosként az egyik legfontosabb teendőnk a fájdalom csökkentése, amely számos módon szóba jöhet az isiásznál. A szájon át szedhető szerek mellett megoldás lehet a célzott injekció, amikor is közvetlenül tudjuk eljuttatni a hatóanyagokat az idegnyomási ponthoz. Hatékony segítség lehet még az orvosi kollagén injekció, a természetes mechanizmusokra alapuló lökéshullám terápia és a non-szteroid, izomlazító hatású infúziós kúraszerű kezelések is. Súlyos esetben pedig megfontolandó az idegsebészeti műtét lehetősége. Ha a páciens túl van a fájdalom akut szakaszán, előtérbe kerül a gyógytorna, amelynek célja a gerincet, a derekat – tulajdonképpen a csigolyákat – tartó, így az ideggyököt felszabadító izmok, mély hátizmok erősítése, folyamatosan kondícióban tartása.

Forrás: Fájdalomközpont

 

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!