Facebook hozzászólás
496

Magyar kardiológusoktól tanul a világ

Új-Zélandtól Indiáig, Amerikától Ausztráliáig, Kínától Franciaországig járnak Magyarországra tanulni a szívgyógyászok. Legutóbb egy héttagú orosz orvossoport érkezett, hogy a három szívcentrum együttműködésében szervezett újraélesztős pacemaker speciális alkalmazását elsajátítsa. Dr. Gellér László, a Semmelweis Egyetem, Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika, osztályvezető professzora, a képzés egyik szervezője szerint ez is a bizonyítéka, hogy a magyar kardiológia a világ élvonalában áll.

Pacemaker, Kép: pixabay
Pacemaker, Kép: pixabay

Magyarországon évtizedek óta végzik szívritmus-szabályozó eszközök beültetését, ma évente 6-7 ezer pacemakert és mintegy 2-3 ezer speciális újraélesztő funkcióval is összekapcsolt készüléket ültetnek be. Ezek a gyógyszereken kívül a szívelégtelenség kezelésének legfontosabb eszközei, évente több ezer ember életét mentik meg, s biztosítanak ezután hosszú és jobb minőségben töltött életéveket. A magyar szívgyógyászok nemcsak ezek fejlesztésében, de használatuk oktatásában is részt vesznek, a mostani alkalom viszont azért különleges, mert három centrum összefogásában, a Medtronic támogatásával kaptak orosz szakemberek átfogó elméleti és gyakorlati képzést.

– Ez alkalommal a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika mellett a Honvéd kórház és a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet is bekapcsolódott a képzésbe. Nyolc élő eseten mutattuk be a meglehetősen bonyolult technikát, ebből négyet nálunk, kettőt-kettőt a másik két központban végezték el a kollégák.

Életveszélyes és tünetmentes is lehet
A szívritmuszavar „alattomos” jelei gyakran tünetmentesk, de ha mégis szokatlan szívdobogásérzés jelentkezik, arra mindenképpen fel kell figyelni. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta mindezek mellett a kamraremegés kritikus jelenségéről is beszélt.

Az eljárás különlegessége, hogy a szívelégtelenséget úgy kezeljük, hogy a jobb és a bal kamrában elhelyezünk egy-egy elektródát, illetve kívülről is támogatjuk a szívösszehúzódás rendezését. A bal kamra mindkét felének szabályozása által a pacemaker képes reszinkronizálni a szívet abban az esetben, ha a szív szemben lévő falai nem egymással szinkronban húzódnak össze, ami a szívelégtelenségben szenvedő betegek körülbelül harminc százalékánál fordul elő – hangsúlyozza Gellér professzor.

A szívelégtelenség hazánkban ma nagyjából 150-200 ezer embert érint, közülük 70 ezer szorulna feltétlenül szigorúan kontrollált ellátásra, gondozásra. Fontos, hogy figyeljünk a tünetekre, különösen azoknál, akiknek már van valamilyen szív- és érrendszeri megbetegedésük, az ő esetükben ugyanis lényegesen magasabb a szívelégtelenség kialakulásának veszélye. A szívelégtelenség az a kórkép, amikor a szív izomzata képtelenné válik a szív pumpafunkciójának fenntartására, azaz képtelenné válik arra, hogy megfelelő vérrel, s ennek révén megfelelő mennyiségű oxigénnel és tápanyaggal lássa el a különböző szerveket, szöveteket. S ugyancsak képtelenné válik arra, hogy a perifériás szervek, szövetek területéről elszállítsa a vért, s ezzel együtt a salakanyagokat és a széndioxidot.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Milyen vászonképet adjak ajándékba?

Születésnapok, névnapok, diplomaosztók, karácsony vagy évforduló – ha egyedi ajándékkal szeretnél kedveskedni…

Penész megszüntetése páramentesítővel

Amikor légszennyezettségről beszélünk, elsősorban a kipufogógázra, az üvegházhatású szennyező anyagokra, a füstölgő…
1 / 3 453

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!