Facebook hozzászólás
796

Miért fontos a D-vitamin és az Omega 3?

Nemrégiben újabb remény csillant fel az alzheimeres betegek előtt: a tudósok nagy reményeket fűznek a D-vitamin és az Omega 3 zsírsav kombinációs kezeléshez. Dr. Hubina Erika endokrinológus az összefüggésekről beszélt.

Nemrégiben ismertették amerikai tudósok, hogy a D3 vitamin és az Omega 3 zsírsav segít az immunrendszernek megtisztítani az agyat azoktól az úgynevezett amyloid-lerakódásoktól, amelyek az Alzheimer-kór fizikai fémjelzői.
A D3 vitamin feltétlenül szükséges az egészséges csontokhoz és immunrendszerhez. Legfőbb forrása köztudottan a napsugárzás, amelyhez nyilván kevésbé jutnak hozzá a többnyire bent tartózkodó betegek, így az alzheimeresek is. Az esszenciális zsírsavnak számító Omega 3 leginkább a tengeri halakban és a lenmagban található meg. Ez azt jelenti, hogy a szervezet nem képes szintetizálni, de igen fontos az egészséges anyagcserében és a gyulladások leküzdésében.

A „takarítósejtek” serkenthetők

Azt már korábbi tanulmányokban kimutatták, hogy a D3 vitamin befolyásolja azt a mechanizmust, amely „eltünteti” az amyloid-betát. Ez az a kóros fehérje, amely ragadós plakkokban dugaszolja el az alzheimeresek agysejtjei közti fontos kommunikációs teret.
A University of California kutatói ezért azokat a géneket és jelátviteli utakat tanulmányozták, amelyeket a D3 vitamin és az Omega 3 DHA (docosahexaenoic sav) befolyásol. Ehhez kezdetben immunsejteket izoláltak alzheimeres betegek és egészséges személyek vérmintáiból. Az általuk vizsgált immunsejtek az úgynevezett makrofágok voltak, amelyek feladata, hogy eltakarítsák az olyan káros anyagokat, mint az amyloid beta. Ezek máskülönben eltorlaszolnák a sejtek közti teret és akadályoznák a sejtek közti kommunikációt. A következő fázisban a tudósok néhány órán át inkubálták (vagyis azonos környezeti körülmények közé helyezték) a makrofágokat az amyloid betával. Ezután egyes sejtekhez D3 vitamin, és Omega 3 DHA aktív formáit adták és megfigyelték, milyen hatással van ez a makrofágok „képességeire”.
Az eredmények egyértelműen azt mutatták, hogy mindkét anyag növelte a makrofágok amyloid beta- bekebelezési képességét az Alzheimer-betegek vérmintáiban. Ráadásul így kevesebb sejt halt el, mint normál esetben.

Nem mindegy mennyit és hogyan?

-Ez a kutatás tovább bővítette azon területek sorát, amelyek működésében nagy szerepet játszik a D-vitamin – hangsúlyozza dr. Hubina Erika, az Oxygen Medical endokrinológusa. – A D-vitaminhiány ugyanis szerepet játszhat a csontritkulás kialakulásában, emelve a csonttörések számát, de hozzájárul az autoimmun betegségek, az inzulinfüggő cukorbetegség, a szívelégtelenség, a magasvérnyomás-betegség, az érelmeszesedés, a depresszió, az elhízás, a PCOS, a meddőség kialakulásához, sőt még az emlő- és vastagbéldaganatok kiváltó tényezői közé is sorolható.

Éppen ezért különösen fontos, hogy akik ilyen betegségekkel küzdenek, ellenőriztessék D-vitaminszintjüket, hogy endokrinológus közreműködésével beállítható legyen az optimális pótlás.

Forrás: www.oxygenmedical.hu

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!