Facebook hozzászólás
352

Miért veszélyes a terhességi magas vérnyomás?

A magas vérnyomás, ami nálunk szinte népbetegség, nem kíméli a kismamákat sem. A terhességi hipertóna azért veszélyesebb számukra, mert a méhlepényben csökkent véráramlást okozhat, és akár koraszüléshez is vezethet. Milyen kezelést javasol a szakember?

A terhességi magas vérnyomás drasztikusan megnöveli a későbbi stroke és szívroham kialakulásának kockázatát a Canadian Stroke Congress legújabb közleménye szerint.

Kép: Pixabay

„Az enyhe, illetve a közepesen súlyos magas vérnyomás kezelésének a várandósság alatt nincsenek egységes irányelvei. Mivel mind az anyára, mind  a magzatra rossz hatással van a hipertónia, magas érték esetén a gyógyszeres kezelés javasolt. Természetesen terhesség során nem minden vérnyomáscsökkentő gyógyszer szedhető, azonban vannak olyan készítmények, amelyek biztonsággal alkalmazhatóak – persze csakis orvosi javallatra, így ez esetben mindenképpen orvosi konzultáció javasolt!” – figyelmeztet dr. Kapocsi Judit, a Trombózisközpont magasvérnyomás-specialistája.
A magas vérnyomás, bár lehet idült – tehát még terhesség előtti –, ha azonban a várandósság során jelentkezik, akkor három formáját különítjük el.

Terhességi visszerek
A várandósság hónapjai alatt sok nő szembesül a dudorodó visszerekkel. A látvány esztétikailag zavaró, a visszerek azonban egészségügyi kockázatot is rejtenek. Mit kezdjünk velük?

Preeclampsia-eclampsia: ez egy súlyos, az anya és a magzat életét is veszélyeztető állapot. Ebben az esetben a 20. hét után lép fel magas vérnyomás, továbbá a vizelet-tesztcsík 1+ vagy több fehérjét jelez. A korábban már ismert, idült hipertónia és a dohányzás a preeclampsia előfordulásának jelentős kockázati tényezője.

Rárakódásos preeclampsia: a terhesség 20. hete után fellépő magas vérnyomás, melyet fehérjevesztés és ödéma kísér. Általában vesebetegeknél fordul elő.

Átmeneti terhességi hipertónia: ekkor a terhesség harmadik trimeszterében, szülés alatt vagy a szülés utáni időszak első 24 órájában alakul ki a hipertónia a korábban normál vérnyomással rendelkező nőknél, egyéb toxémiás tünetek nélkül. Általában a szülést követő 10 napon belül rendeződik.

Forrás: Trombózisközpont



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!