Facebook hozzászólás
1 909

STRESSZ A CSOK ÁRNYÉKÁBAN

Mit tegyek, ha nem jön a tesó?

A családtervezés fontossága mindig kiemelt volt a párok életében. Most azonban a hazai keretek között még inkább az lett, hiszen sok támogatást csak 2-3, esetleg 4 gyermek után lehet igénybe venni. Azok, akik rászánják magukat arra, hogy előre „bevállalnak” néhány plusz gyereket, könnyen szembesülhetnek az úgynevezett secunder meddőséggel. A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász van a ratkotunde.hu segítségére.

Meddőség vs. Secunder meddőség

A meddőség orvosi kifejezés, mely azt jelenti, hogy az adott pár normál együttlét mellett egy éven belül nem képes a gyermeknemzésre. Ez korántsem jelenti azt, hogy egyáltalán nem képesek rá, ugyanakkor a kivizsgálás ilyenkor már erősen indokolttá válik. A meddőség leggyakoribb kiváltó betegségei a PCOS az IR, valamint az endometriózis.

Ugyanakkor tény, hogy a meddőségek túlnyomó többségét egész egyszerűen az okozza, hogy a nők szervezete nincsen felkészülve, felkészítve arra, hogy képes legyen kihordani egy másik életet, hiszen ez hatalmas megterhelést jelent, ami komoly plusz tápanyagszükségletet generál. Ezt azonban a legtöbb esetben étkezésből fedezni a mai keretek között képtelenség.

Terhesség, Kép: pp/archív
Kép: pp/archív

A secunder meddőség kialakulásánál a tápanyaghiány még markánsabban van jelen – persze a terhesség során kialakuló, vagy azt követően jelentkező esetleges betegségek is előfordulnak. A tápanyaghiány létrejöttére itt rájátszik még az is, hogy a nő szervezete kimerül a terhesség alatt, így a második, harmadik baba már nem sikerül. Ez hatalmas lelki megterhelés is, arról a stresszről már nem is beszélve, amit a támogatások elvesztése, esetleges visszatérítése jelent.

AMH és meddőség

A pajzsmirigy-betegségekre mindenképpen erősen oda kell figyelni, mivel hormonjai révén a termékenységre is jelentős hatást képes gyakorolni. Összefüggést mutat az úgynevezett AMH-szint alakulásával is, mely szerencsére javítható. A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos volt a ratkotunde.hu, és így kedves olvasóink segítségére.

Tápanyagpótlás





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!