Facebook hozzászólás
278

Mozogna? Erre ügyeljen!

A nagy újévi fogadalmak idején rengetegen kezdik el kampányszerűen a testmozgást. Sokan azonban nem veszik figyelembe testük teljesítőképességét, és emiatt néhány hét alatt kudarcba fullad a nagy fogadalom.

A januári időszakban többen kezdenek el sportolni – kép: Pixabay

Újévkor sokan fogadják meg, hogy egészségesebb életmódra váltanak, és többet mozognak. Az évek alatt felszedett pluszkilókat azonban sokan pár nap alatt szeretnék eltüntetni, és ugyanígy 2-3 hét alatt próbálják bepótolni az előző évek összes elmulasztott edzését. Márpedig a hihetetlen fellángolás, a kampányszerű testmozgás sokszor épp az ellenkező eredményt hozhatja. De mit tehetünk, hogy valóban célba érjünk, és a nagy fellángolás ne tragédiába torkolljon?

Ha testünk nem szokott hozzá a rendszeres edzéshez, nem veszi jó néven a hirtelen megerőltetést. Éppen ezért az első edzések után – főleg a nem szakszerűen végrehajtott gyakorlatok miatt – húzódások, izomfájdalmak jelentkezhetnek. A kellő jártasság hiánya miatt pedig könnyen becsúszhat egy rossz mozdulat, egy félresikerült lépés, ami hetekre vagy akár hónapokra megkeserítheti az életünket. Legyen az rándulás, húzódás, zúzódás, ficam vagy törés, az biztos, hogy nem visz közelebb újévi célunk eléréséhez, sőt, akár teljesen el is szakíthat tőle.

Dobjuk fel a januárt!
Amilyen színes, sűrű és mozgalmas hónap a december, éppoly eseménytelen és szürke a január. Kis túlzással a legnagyobb izgalmat az jelenti, hogy gond nélkül visszacserélik-e a karácsonyra kapott túlméretezett pulóvert az üzletben. Az év első hónapjában nincsenek nagy ünnepek, a karácsonyi költekezés miatt programjainkat is visszafogjuk, és az ilyenkor jellemző fagyos időjárás sem csábít minket arra, hogy kimozduljunk kényelmes, meleg otthonunkból. De ne hagyjuk, hogy eluralkodjon rajtunk az ünnepek utáni tespedtség!

Hogy valóban elérjük év elején kitűzött céljainkat, nem árt megszívlelni néhány tanácsot!
● A testmozgást fokozatosan építsük be életünkbe!
● Bármilyen mozgásról legyen is szó, szánjunk időt a bemelegítésre és a levezetésre, nyújtásra!
● Iktassunk be legalább heti egy pihenőnapot, erre szüksége van izmainknak!
● Lehetőség szerint vegyük igénybe szakember segítségét, aki nemcsak edzéstervünk kialakításában tud segíteni, de a helyes mozdulatsort, technikát is megmutatja!

De mit tehetünk, ha megtörtént a baj?

Ha a fájdalom nagyon erős, vagy több napon keresztül is fennáll, mindenképpen forduljunk orvoshoz, a pontos diagnózis felállítása végett. A legtöbb sportsérülés közös jellemzője azonban, hogy az érintett testrészt pihentetni kell, és a teljes gyógyulás akár hónapokat is igénybe vehet.

Ha szeretnénk mielőbb helyrejönni, hogy folytatni tudjuk a megkezdett edzést, vagy egyszerűen csak vissza szeretnénk térni normál életvitelünkhöz, segítségül hívhatjuk a hiperbár oxigénterápiát is, amely segítséget nyújthat a felépülésben, a lábadozási idő lerövidítésében.

Forrás: Hiperbár Centrum



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!