Facebook hozzászólás
381

Nem segít a gyógyszer? Akkor is van megoldás!

A magas vérnyomás általában nem gyógyítható, ellenben jól kezelhető betegség. Sajnos azonban vannak olyan esetek, amikor a normál értékek gyógyszeres beállítása nehézségekbe ütközik.

A magas vérnyomás az esetek nagy részében nem gyógyítható, ám számtalan készítmény áll már az orvosok rendelkezésére, amelyekkel könnyen kordában tarthatók az értékek. (Bár ezeknek is lehetnek veszélyes mellékhatásaik!)

Kép: Pixabay

Vizsgálatok szerint azonban a hipertóniások 20-30 százaléka több gyógyszerre sem reagál kellőképpen. Amennyiben 3 különböző hatásmechanizmusú szerrel sem sikerül a vérnyomást a normál tartományban tartani (140/90 Hgmm alatti érték), ki kell zárni az úgynevezett másodlagos hipertónia fennállását (veseérszűkület, vesemegbetegedés, endokrin hipertóniák, alvási apnoe stb). Ha a másodlagos hipertónia kizárható, akkor rezisztens hipertóniáról szokás beszélni. Ez a magasvérnyomás-betegség egyik legveszélyesebb formája, hiszen a tartósan magas vérnyomás komoly károkat okozhat, ráadásul jelentősen megnöveli a szívinfarktus és a stroke rizikóját.

A valódi rezisztens hipertónia ritka, mivel hosszabb kutakodás során az esetek többségében kiderül, mi is okozza a problémát. Ugyanis előfordulhatnak olyan banális okok, mint például az, hogy a beteg nem szedi rendszeresen a gyógyszereit, esetleg egészségromboló életmódot folytat, de akár egyéb betegségek is kiderülhetnek a vizsgálatok során, például pajzsmirigyzavar, alvási apnoe, esetleg cukorbetegség. Ha  a probléma forrásavalamilyen betegség, akkor a vérnyomás az alapbetegség kezelésével nagy eséllyel csökkenthető – mondja dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás-specialistája.

Lekókad a fejed a napközben?
Bár az álmosság és a fáradtság nem a magasvérnyomás-betegség tipikus tünete, ám a háttérben megbújó alvási apnoénak már annál inkább. Vajon miként függ össze az alvás közbeni légzéskimaradás a hipertóniával, és miként lehet segíteni a problémán?

Mik okozhatják a látszólag csökkenni nem akaró vérnyomást?
● Rosszul megválasztott gyógyszer-kombinációk.
● Egyéb gyógyszerek vérnyomásnövelő hatása.
● Túlzott sófogyasztás és mozgásszegény életmód.
● Rendszertelen gyógyszerszedés.
Fehérköpeny-szindróma.

Gyakran az alkalmazott kezelés kiegészítése kis adagú diuretikummal az addig nem jól kezelhető vérnyomást normalizálja – tehát a kombináció részeként nagyon hasznos lehet.  Ezenkívül az úgynevezett mineralokortikoid antagonisták csökkentik a só- és vízháztartást szabályozó mineralokortikoidok hatását, és ilyen módon hozzájárulhat a vérnyomás csökkentéséhez (ha a magas vérnyomás hátterében ennek túltermelés áll).

Nincs egységes ajánlás a rezisztens hipertónia kezelésére, azonban fontos hangsúlyozni, hogy a diagnosztikus munka pontosításával be lehet határolni, hogy mikor áll fenn valóban rezisztens hipertónia, és minden alkalommal az adott eset körülményeinek tisztázásával törekszünk a helyzet kezelésére, és egyénre szabott terápiát alkalmazunk – tette hozzá dr. Kapocsi Judit. (Forrás: Trombózisközpont)

Nehéz emlékezni? A vérnyomás lehet a ludas!
Olykor mindenkivel megesik, hogy nem jut eszébe egy név, egy telefonszám, vagy az, hogy hová is tette a kocsikulcsot. Ha ez túl gyakran történik, akkor könnyen lehet, hogy a memóriagondok hátterében a magas vérnyomás áll.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!